olej, płótno, 18,5 x 26,3 cm (w świetle passe-partout) sygnowany pośrodku u dołu: F Ruszczyc W lewym dolnym narożniku karteczka z numerem: 53; na odwrocie napis tuszem - 400 lub H00 [?].
Podczas studiów w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, Ferdynand Ruszczyc spędzał wakacje na podróżach artystycznych. Dwukrotnie jeździł na Krym, a latem 1896 wyjechał na północ - przez Królewiec i Szczecin - do Berlina, na wyspy Rugię i Bornholm, i później do południowej Szwecji. Podobną podróż odbył też w roku następnym, odwiedzając jeszcze wyspę Hinddensee. Plonem tych podróży były liczne szkice rysunkowe i olejne studia krajobrazowe. Niektóre z nich, m.in. Morze, Na wydmach, Chatę rybaka, Sieci czy Deszcz w porcie, artysta pokazał w roku 1899 na wystawie w warszawskiej Zachęcie. Do tej grupy studiów zaliczyć można także prezentowaną Chatę na palach.
Ferdynand Ruszczyc - wybitny malarz i pedagog, adept Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, uczeń Iwana Szyszkina i Archipa Kuindżiego. Od 1904 profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warsza-wie i Akademii w Krakowie. Po I wojnie światowej organizował wydział Sztuk Pięknych Uniwersy-tetu Stefana Batorego w Wilnie, gdzie był profesorem malarstwa. Malował wnętrza i, przede wszyst-kim, pejzaże o bardzo emocjonalnym, osobistym stosunku do przyrody. Obrazy Ruszczyca Ziemia czy Nec Mergitur należą do najwybitniejszych przykładów malarstwa polskiego modernizmu. Artysta zajmował się także scenografią teatralną, ilustracją i grafiką książkową.
RUSZCZYC Ferdynand
Urodził się w 1870 roku w Bohdanowie koło Wilna, zmarł w 1936 roku w Bohdanowie koło Wilna. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu m.in. w klasie pejzażu pod kierunkiem I.I. Szyszkina. Jego profesorem i mistrzem stał się A.I. Kuindżi. Otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia. W listopadzie 1897 otrzymał dyplom i tytuł artysty. Do 1900 uczestniczył w Wystawach Wiosennych Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w latach 1899-1902 wystawiał wraz ze stowarzyszeniem "Mir iskusstwa" w Petersburgu i Moskwie. Od 1899 roku wystawiał w TZSP w Warszawie. W 1900 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", z którym także wystawiał. Od 1903 roku współpracował przy tworzeniu Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Przez rok prowadził katedrę pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1907). Był organizatorem i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Wilnie. Malował surowe, północne pejzaże o silnym ładunku symbolizmu, kompozycje fantastyczne, widoki wnętrz.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]