Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
CHARPENTIER Felix Maurice | Taniec

Felix Maurice CHARPENTIER (1858-1924)

Taniec

akt tańczącej kobiety, okrytej szalem, trzymającej w lewej ręce czereśnie; brąz, odlewany, cyzelowany, patynowany;
wys. 69 cm;
sygn. na podstawie z boku: " F. la Charpentier"

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CHARPENTIER Felix Maurice
Félix Charpentier urodził się w BollÝne w roku 1858. Niezwykle utalentowany, już w wieku siedmiu lat rzeźbił w drewnie i modelował w glinie. Skończywszy szesnaście lat wstąpił do college`u w Awinionie, gdzie uczył się u rzeźbiarza Armanda. W roku 1877 przeniósł się do Paryża, gdzie został uczniem Pierre Cavelier i Amédée Doublemard. W 1879 Charpentier wysłał pierwsze prace do Salonu i odtąd stale tam wystawiał, także podczas I wojny światowej. Pierwsze wyróżnienie artysta otrzymał za "Odpoczynek żniwiarza" na Salonie w 1882 roku. Znaczący sukces artysta odniósł natomiast w 1884 roku, gdy otrzymał trzecią nagrodę za "Młodego fauna". Rzeźba ta została zakupiona przez merostwo Paryża.
W 1887 za rzeźbę "Improwizator" artysta otrzymał stypendium w Hiszpanii i Włoszech. Nie był to jednak koniec sukcesów związanych z tym dziełem: w roku 1889 otrzymał srebrny medal na Wystawie Światowej w Paryżu. Odtąd jego sława rosła. Niezmiernie płodny rzeźbiarz w ciągu całego życia zdobył wiele laurów: pierwszą nagrodę za marmur "Pieśń" i gips "Zapaśnicy" (1890), medal honorowy na Salonie w 1893 za "Zapaśników", złoty medal na wystawie w Wiedniu (1899), pierwszą nagrodę na Wystawie światowej w Paryżu w 1900, medal Legii Honorowej z rąk prezydenta Emile Loubet (1900). Od 1993 roku jako uznany artysta wykonał wiele zamówień publicznych: "Sztuka współczesna" (Grand Palais w Paryżu), dekoracja Gare de Lyon w Paryżu, pomniki Madier de Montjau oraz Emile Jamais, "Odlot jaskółek" dla Awinionu. Repliki niektórych słynnych rzeźb, jak np.: "Złudzenie", czy "Spadająca gwiazda", były zamawiane przez muzea narodowe.
Dla twórczości Charpentiera najbardziej charakterystyczny jest akt. Artysta cały czas poszukiwał środków wyrazu dla ukazania piękna ciała kobiecego oraz ekspresji muskulatury w męskim akcie, mając na uwadze cały czas równowagę kompozycji dzieła. W tym aspekcie jego warsztat był identyczny z warsztatem artysty starożytnego. Przykładem może być prezentowana replika rzeźby "Młody faun", niezmiernie znaczącego w życiu artysty dzieła, związanego z jego pierwszym wielkim sukcesem.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]