Olej, płótno; 81 x 54 cm Sygnowany l. d.: Cichocki Feliks z Warszawy 1891
Cichocki Nałęcz Feliks pochodził z rodziny artystów, malarzy-amatorów, którzy malowali obrazy dla kościołów z okolic posiadłości powiatu Opatowa. Uczył się w Warszawie w Klasie Rysunkowej Gersona i Kamińskiego w latach 1880-1884. Następnie podjął studia w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych u L. Löfflera, zaś w latach 1885-1888 w akademii monachijskiej u J. C. Hertericha i O. Seitza, skąd wyjechał do Paryża do Akademie Julian, gdzie naukę pobierał pod kierunkiem A. W. Bouguereau i T. Robert - Fleury. Po powrocie do kraju w 1891 osiadł w Warszawie, skąd wyjeżdżał na Podole, by malować sceny ludowe i portrety tamtejszych mieszkańców. Malował zazwyczaj obrazy małego formatu, sceny rodzajowe, portrety, obrazy o treści religijnej, ale także malowidła ścienne do kościołów w Pułtuskiem oraz rysunki do reprodukcji w Tygodniku Ilustrowanym. Dwie kobiety ubrane w strój ludowy, w czerwonych spódnicach i czerwonych wiązanych z przodu kamizelkach, rozmawiają przy wyciąganiu wiadra z wodą ze studni z żurawiem. Umieszczone zostały w sztafażu z charakterystycznym dla monachijczyków sposobem przedstawienia otaczającej przyrody. Za nimi widoczny jest fragment ogrodu z rosnącymi w nim słonecznikami. Dalej na lekkim wzniesieniu rozpościera się łąka. Kobiety na tle intensywnej zieleni stanowią mocny akcent kolorystyczny kompozycji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]