rysunek ołówkiem, 20,8 x 13,4 cm na odwrocie: szkice sylwety ludzkiej na tle arkadowej bramy
Zapewne kartka ze szkicownika: niewątpliwe dzieło Eugeniusza Zaka, szkic do obrazu "Pijący wino". Ponieważ obraz powstał ok. 1920-21 roku, wspomniany szkic można datować na ok. 1920. Porównanie szkicu z innymi, zachowanymi rysunkami, a przede wszystkim ze znajdującymi się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie szkicownikami, pochodzącymi ze spuścizny pracownianej artysty, pozwala potwierdzić autorstwo Zaka. Ciekawe, choć słabo widoczne, są szkice na odwrociu kartki z zarysem sylwety ludzkiej na tle arkadowej bramy-motyw wielokrktnie występujący w szkicach artysty i częściowo realizowany w obrazach olejnych.
Barbara Bruss-Malinowska
"We wczesnych, rysowanych zazwyczaj węglem lub sangwiną głowach i popiersiach, odczuć można fascynację sztuką włoskiego Quattrocenta, Leonarda, Botticellego czy Dürrera. Z lat 1910-1920 pocvhodzą nastrojowe, idylliczne kompozycje, przedstawiające postaci ludzkie-zazwyczaj pary kochanków-na tle arkadyjskich pejzaży, pełnych melancholii i tajemniczej romantyczno-elegijnej atmosfery, nawiązujące do malarstwa Pierre Puvis de Chavannes`a, a także w geometryzowanych, poddanych rytmizacji formach architektyry i budowaniu planów obrazu-do sztuki Cézanne`a".
(Kisling i jego przyjaciele, Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, 1996, s. 94)
ZAK Eugeniusz
W 1902r. studiował w SSP w Akademii Colarossiego w Paryżu. Naukę kontynuował w ASP w Monachium. Był jednym z założycieli ugrupowania "Rytm" i stałym uczestnikiem jego wystaw. W latach dwudziestych Zak maluje szereg wizerunków arlekinów i pierrotów przedstawionych często z muzycznymi instrumentami na tle architektury lub we wnętrzu, charakteryzujących się miękką, linearną stylizacją.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]