Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ZAK Eugeniusz | Matka z dzieckiem, 1925

Eugeniusz ZAK (1884 Mogilno -1926 Paryż)

Matka z dzieckiem, 1925

olej, ołówek, płótno, 60 x 73
sygn. p.d.: Eug. Zak
Pochodzenie: Musée du Petit Palais w Genewie

Wystawiany i reprodukowany:
Barbara Brus - Malinowska, Eugeniusz Zak 1884 - 1926, Muzeum Narodowe
w Warszawie 2004, s. 173, kat. poz. 251.
W twórczości Eugeniusza Zaka można wyodrębnić kilka etapów. Są to kolejno: symbolizm, neoklasycyzm, Art Deco i najpóźniejszy - ekspresjonizm "Ecole de Paris". Ten ostatni trwał od ok.1924 roku do śmierci artysty na początku 1926. Przebywając wówczas w Paryżu Zak zwrócił uwagę na nurt swobodnego dekoracyjnego koloryzmu. W jego obrazach plama barwna została rozbita na wibrującą gamę tonów, rozświetloną i jarzącą się "wewnętrznym" światłem. Wiązało się z tym zróżnicowanie powierzchni barwnej, bogate impastowe efekty fakturalne. Arealny, wysublimowany koloryt tworzył nastrój, wzmagał dekoracyjność i harmonijny układ obrazu. Artysta nie rozstawał się przy tym z bohaterami swoich wcześniejszych obrazów (para kochanków, matka z dzieckiem, samotni komedianci). W 1925 roku (a więc w roku powstania prezentowanego tu obrazu) Zak mówił: "Dotąd nie rozumiałem, co to jest wibracja tonu. Teraz dopiero pojmuję, jaki jest sens rozwoju malarstwa francuskiego od Watteau poprzez Renoire`a i Cézanne`a aż do Matisse`a".
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ZAK Eugeniusz
W 1902r. studiował w SSP w Akademii Colarossiego w Paryżu. Naukę kontynuował w ASP w Monachium. Był jednym z założycieli ugrupowania "Rytm" i stałym uczestnikiem jego wystaw. W latach dwudziestych Zak maluje szereg wizerunków arlekinów i pierrotów przedstawionych często z muzycznymi instrumentami na tle architektury lub we wnętrzu, charakteryzujących się miękką, linearną stylizacją.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]