Technika mieszana; 62 x 92,5 cm w świetle passe-partout Sygnowany g. śr.: MINCIEL | 1992
O malarstwie artysty czytamy: "Minciel bardzo swobodnie traktował tradycję dwudziestowiecznego malarstwa, powiedziałbym, że patrzył na obrazy kubistów, abstrakcjonistów, fowistów, malarzy materii ect., absolutnie ignorując ich konteksty teoretyczne i historyczne, interesowało go tylko jedno: jak wywołać kontrolowaną reakcję jądrową w każdym z malowanych właśnie obrazów, jak uwolnić pierwotną energie zamkniętą w łańcuchach barw i form. Żeby obraz oszałamiał, uwodził (...). Taki maksymalny program malarskiego minimum. Przyznam, że dość długo czekałem na wypalenie się tak ujmującej, ale często młodzieńczej, jak mi się wydawało, zuchwałości artysty (...), ale każda jego nowa wystawa na inny sposób powtarzała tę samą formułę, ukazywała wciąż to samo źródło, za każdym razem jednak w innej postaci, niemniej spontanicznej i pełnej energii. (...) Minciel wciąż pozostaje niezmordowany w odkrywaniu tego, co w malarstwie w jakiś sposób pierwotne i ostateczne. (...) Energia jest tak samo ważnym i naturalnym elementem obrazów Minciela, jak farba czy nawet - dla innych nie do pomyślenia - kamienne łupki. Oglądając jego obrazy, zwykle bardzo duże, myśli się o rozmachu, geście, o bezpośredniości kontaktu artysty z powierzchnią płótna. Bo Minciel atakuje swoje obrazy, napiera na nie i zderza się z nimi. Czasem maluje palcami, dłońmi, czasem szerokimi pociągnięciami pędzli, nawet ławkowych, a innym razem nanosi tajemnicze ornamenty (pismo runiczne?) piórkiem czy rylcem graficznym. Wszystkie narzędzia pozostawiają własne odciski. To wzruszające, gdy odnajdujemy ślady zmagań artysty z materią obrazu i samym sobą. To chyba wtedy uświadamiamy sobie oddziaływanie owej energii działa, gdy czujemy ślad dotyku artysty, jeszcze nieostygły. I wtedy nawet abstrakcja staje się konkretna. Zresztą słowa nie mają aż takiego znaczenia..." (Mirosław Ratajczak, W nastroju, "Odra", luty 1999).
MINCIEL Eugeniusz
W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych (aktualnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni malarstwa prof. Wandy Gołkowskiej. W latach1984-89 był asystentem w tejże pracowni.
Autor 30 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą i uczestnik w ponad 100 wystawach zbiorowych oraz najważniejszych pokoleniowych wystawach w Polsce między innymi: Realizm radykalny - abstrakcja konkretna (Muzeum Narodowe, Warszawa 1987); Świeżo Malowane (CBWA Zachęta, Warszawa 1988); Rozpoznanie - obrazy lat 90. (Bunkier Sztuki, Kraków, 1996); Apogeum - nowa ekspresja1987 (CSW Toruń, 2011); Pokolenie 80 (Muzeum Narodowe, Kraków, 2010/11).
Prace Minciela znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie i w kolekcjach prywatnych.
Najważniejsze nagrody i wyróżnienia:
1985 – II Nagroda – I Krajowe Biennale Młodych ”Droga i Prawda” Wrocław; 1987 – Stypendium Ministra Kultury i Sztuki; Laureat Nagrody EXIT za rok 2009 (wyróżnienie zostało przyznane za konsekwentny, twórczy proces akcentowania w malarstwie tego, co w nim było, jest i będzie niepowtarzalne - śladu geniuszu w pojmowaniu świata i samego siebie).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]