Obraz pierwotnie stanowił rewers prezentowanej kompozycji "Pegaz". Po zabiegu rozwarstwienia sklejki przeprowadzonym w okresie od grudnia 2003 do marca 2004 stanowi samodzielne dzieło. Geppert przez cały okres swej twórczości prowadził dialog z malarstwem muzeów. W trakcie pobytu w Paryżu zafascynowała go sztuka renesansu, głównie malarstwo Veronese`a, obrazy Géricaulta, Delacroix, impresjonistów i fowistów. Już we wczesnym okresie twórczości malował akty, dla których inspiracji poszukiwał w muzealnych wzorach i sztuce bliskiego mu duchowo Jacka Malczewskiego. Stąd zapewne statyczne układy kompozycyjne malowanych przez Gepperta aktów, ich kolorystyczne wyciszenie, i melacholijny ton zbieżny z poetyką malarstwa okresu Młodej Polski, np. z aktami malowanymi przez Alfonsa Karpińskiego. W ekspertyzie obrazu Barbara Ilkosz podkreśla: "Ujęcie portretowanej modelki, modelunek postaci, a także obecność charakterystycznych dla malarstwa Gepperta motywów, takich jak kotara i barwna tkanina z typową dla dwudziestolecia międzywojennego kolorystyką i wzorem, wykazują dużą zbieżność stylistyczną z twórczością tego malarza [Karpińskiego]. Można tu przywołać "Portret kobiety" z 1917 roku (Muzeum Narodowe w Warszawie"), czy "Portret doktora Frankowskiego" z 1916 roku (Muzeum Narodowe we Wrocławie)."
GEPPERT Eugeniusz
Urodził się w 1890 r we Lwowie, zmarł w 1979 r we Wrocławiu. Studia w krakowskiej ASP. W latach 20-tych dwuletnie stypendium w Paryżu. Prezentował swe prace na Salonie Jesiennym (w latach 1925, 1927, 1928) w Paryżu. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie wykładał w PWSSP. W 1962 r założył Grupę Wrocławską. Uprawiał malarstwo inspirowane tematyką polskiej batalistyki, nawiązywał w licznych pracach przedstawiających portrety konne, wyścigi, polowania i podobne tematy - do malarstwa Piotra Michałowskiego i Kossaków. Po wojnie dużą część prac poświęcił pejzażom Wrocławia. Od końca lat 50-tych malarstwo artysty zbliża się do odrealnionych obrazów świata wizji artysty.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]