Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
LIPIŃSKI Eryk | FESTIWAL FILMÓW RADZIECKICH

Eryk LIPIŃSKI (1908 - 1991)

FESTIWAL FILMÓW RADZIECKICH

1952 r.
Offset barwny na papierze 68 x 99 cm

Karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, założyciel tygodnika satyrycznego "Szpilki" i Muzeum Karykatury w Warszawie. Ukończył malarstwo, grafikę użytkową i scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako karykaturzysta zadebiutował w tygodniku "Pobudka" w 1928 r. Wraz ze Z. Mitznerem założył tygodnik satyryczny "Szpilki" w 1935 r.. Był jego redektorem naczelnym (1935-1937 oraz 1946-1953). Współpracował także z innymi czasopismami: "Przekrojem", "Przeglądem Kulturalnym", "Trybuną Ludu", "Panoramą", "Zwierciadłem" i "Expressem Wieczornym".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LIPIŃSKI Eryk
Postać legendarna i kultowa. Karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o historii karykatury i rysunku satyrycznego, kolekcjoner, twórca Muzeum Karykatury w Warszawie. Inicjator, komisarz i uczestnik I Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (1966 r.). Inicjator powstania i pierwszy prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Jako karykaturzysta zadebiutował w tygodniku „Pobudka” w roku 1928. W 1935 roku wraz ze Zbigniewem Mitznerem założył tygodnik satyryczny „Szpilki”, którego redaktorem naczelnym był w latach 1935-1937 i 1946-1953.
Współpracował jako rysownik, ilustrator i grafik z czasopismami: „Szpilki” (projekt winiety, serie: „Jak wyglądałaby Gioconda, gdyby malowali ją…”, „Stylowe fotele”, „Cechy Polaków”, „Siedem grzechów głównych”, „Przysłowia polskie”, rubryka „Zefirek historii”), „Mucha”, „Przekrój” (cykle: „Przygody Otka”, „Jaka to postać historyczna?”, „Jaka to postać literacka?” - z Otto Axerem i jego psem, jamnikiem Taxi w rolach głównych, „Człowiek stwarza samego siebie”), „Karuzela”, „Literatura” (cykl „Pisarze polscy”), „Kurier Polski” (felietony „Zdaniem pesymisty”), „Polityka”, „Przegląd Kulturalny”, „Panorama”, „Zwierciadło”, „Polska”, „Stolica”, „Świat”, „Świerszczyk” (projekt winiety), „Przyjaciel” (projekt winiety), „Trybuna Ludu” (m.in. plakaty), „Express Wieczorny” oraz z wydawnictwami: „Czytelnik” (m.in. Biblioteka Satyry i Biblioteka „Szpilek”), „Iskry” (m.in. Biblioteka Stańczyka), Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Literackie, Instytut Wydawniczy „PAX”, Krajowa Agencja Wydawnicza, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, RSW „Prasa - Książka-Ruch” (Kalendarze „Szpilek”).
Laureat wielu nagród artystycznych (Złota Szpilka – 1966, Złota Szpilka z Wawrzynem - 1972)i odznaczeń Państwowych. Był autorem projektów scenografii dla telewizyjnych kabaretów Olgi Lipińskiej „Miks” (1963 r.) i „Delikatesy” oraz dla Teatru Ateneum w Warszawie (występował również na scenie). Przez 10 lat, od 1965 do 1975 r., był związany z kabaretem „Dudek”, dla którego pisał teksty
(m.in. skecz „Przyjęcie”), tworzył projekty scenografii i oprawy graficznej (plakaty, okładki płyt). Występował również jako konferansjer
koncertów Marii Koterbskiej, „Podwieczorku przy mikrofonie” oraz rozrywkowych programów telewizyjnych („Parada kłamców i blagierów”).
Prywatnie – mąż Anny Gosławskiej-Lipińskiej (Ha-Ga) i później, aż do chwili swojej śmierci – Maruszki Lipińskiej z domu Borowicz. Ojciec Zuzanny Lipińskiej i Tomka Lipińskiego – znanego muzyka rockowego i kompozytora.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]