olej/płótno, 39,5 x 49,5 cm sygnowany, datowany oraz tytuł autorski na odwrociu: `KRAJOBRAZ" | Rosenstein | 1951`
W tekście o wystawie Erny Rosenstein "Mogę powtarzać tylko nieświadomie", która została zaprezentowana w 2011 roku przez Fundację Galerii Foksal, Instytut Awangardy - studio Edwarda Krasińskiego, Agnieszka Taborska pisała: "Erna Rosenstein była wizjonerką i, niczym Rimbaud, wierzyła, że spojrzenie w głąb siebie jest istotniejsze od śledzenia rzeczywistości: Zamknęłam oczy - chcę widzieć | Zatkałam uszy - chcę słyszeć. | Wzięłam ołówek - niech mnie drogą prowadzi. | Szukam słowa dla niemych. | Chcę dotknąć. ("W sobie samej wyjść z siebie", 1979 r.)" (...) "Warszawska ekspozycja wpisuje się w nurt odkrywania na wpół zapomnianych polskich artystek, zapoczątkowany przez Barbarę Piwowarską wystawą Jadwigi Maziarskiej w Centrum Sztuki Współczesnej (2009 r.) czy Ewę Toniak prezentacjami Aliny Ślesińskiej (2007 r.) oraz Marii Pinińskiej-Bereś, Natalii LL i Ewy Partum (2011 r.) w Zachęcie. Gdyby Erna Rosenstein żyła w Paryżu, jej twórczość znana by już była z retrospektywy i licznych omówień. Wysiłek Doroty Jareckiej i Barbary Piwowarskiej stanowi pierwszy cenny krok w stronę wypełnienia tej luki." Kolejnym krokiem ku przywróceniu polskiej i światowej historii sztuki twórczości Erny Rosenstein była zorganizowana w zeszłym roku, w setną rocznicę urodzin artystki, przez Fundację Art. Art Stations w Starym Browarze w Poznaniu jej monograficzna wystawa -"Erna Rosenstein. Organizm" 18.05-01.09.2013 r. Prezentowany na aukcji obraz "Krajobraz - Przez powieszenie" namalowany w 1951 roku, to wyraz wciąż powracających koszmarów i bolesnych przeżyć z czasów II wojny światowej. "Jej rysunki, obrazy, przedmioty i wiersze naznaczone są tragedią śmierci rodziców. Przesiąknięte ich codzienną nieobecnością." (Agnieszka Taborska) W 1941 roku Rosenstein trafiła do lwowskiego getta, gdzie w 1942 roku była świadkiem śmierci swoich rodziców. Udało jej się uniknąć Zagłady i uciec z getta, jednak te przeżycia naznaczyły ją i jej twórczość nieodwracalnie. Forma obrazu odrealnia scenę śmierci więźniów, sprowadzając ich postacie do kolorów obleczonych konturem, na wpół-żywych, na wpół-nieżywych marionetek. Dramatyzm kompozycji akcentuje czerwony kwadrat, krzyczący wyrokiem śmierci. Obraz powstał w 3 lata po słynnej I Wystawie Sztuki Nowoczesnej, która odbyła się w Krakowie w 1948 r.
ROSENSTEIN Erna
Urodziła się w 1913 we Lwowie. Kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (1932-1934 i w Krakowie (1933-1936)), która ukończyła pod kierunkiem W. Weissa. W 1942 uciekła z lwowskiego getta. W czasie studiów sympatyzowała ze środowiskiem "Grupy Krakowskiej", brała udział w organizowaniu się awangardy artystycznej po II wojnie światowej. Oprócz malarstwa sztalugowego uprawiała rysunek, kolaż i twórczość poetycką. Od 1946, na 5 lat przerwała aktywną działalność artystyczną na znak protestu przeciwko obowiązującym schematom realizmu socjalistycznego. W jej płótnach zaznaczyły się wpływy J. Miro, a niektóre narracyjne obrazy z wczesnego okresu porównywano do wschodnich miniatur. Artystka wypracowała indywidualną symbolikę, swobodnie kojarząc formy abstrakcyjne ze światem kształtów rzeczywistych. Niektóre prace: "W kawiarni" (1938), "Pomniki" (1955), "Miejsce powrotne" (1966). Wydała tomiki poezji: "Ślad" (1972), "Spoza granic mowy" (1976), "Wszystkie ścieżki" (1985) oraz wspomnienia "Po drugiej stronie ciszy" (1962). Jej prace wystawiane były, miedzy innymi: na Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948-49) i w Warszawie (1957 i 59), wystawie "Dziewięciu" (1955). Eksponowała również w Galeriach: Krzysztofory i Krzywe Koło. W 1977 otrzymała Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida, w 1966 Nagrodę im. J. Cybisa za całokształt twórczości.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]