Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
OKUŃ Edward | WENECJA

Edward OKUŃ (1872 Wólka Zerzyńska k.Warszawy - 1945 Skierniewice)

WENECJA

olej, płótno, 60 x 46,5 cm; sygnowany w lewym dolnym rogu: EOkuń 1937.
Bibl.: Małgorzata Biernacka, Okuń Edward Franciszek Mateusz "Słownik
Artystów Polskich i Obcych w Polsce działających", t. VI, Warszawa 1998.

Wybitny malarz symbolista, gruntownie wykształcony w pracowniach Warszawy, Krakowa, Paryża i Monachium był wielbicielem i znawcą Włoch. Przez wiele lat mieszkał w Włoszech, głównie w Rzymie (1898 1921). Później wielokrotnie do Włoch powracał. Rzadko podejmował tematy rodzime. Po osiedleniu się na stałe w Warszawie jesienią 1921 r. włączył się nurt warszawskiego życia artystycznego, związanego z Zachętą. Był jej wiceprezesem, członkiem Komitetu Towarzystwa, członkiem jury i sądów konkursowych. Nie tylko wystawiał tam kilka razy w roku, ale miał 10 wystaw indywidualnych. Od 1930 r. nauczał malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona i razem ze studentami wyjeżdżał na plenery. W latach trzydziestych nadal cieszył się dużą popularnością i do dobrego tonu należało zawieszenie w salonie jego obrazu.
Oferowana weduta wenecka ukazuje widok na kościół San Simone Piccolo, odznacza się charakterystyczną dla twórczości Okunia umiejętnością oddania perspektywy powietrznej, pogodnym nastrojem, żywą kolorystyką.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]