olej, płótno 56 x 37,5 cm sygn. l.d.: EOKUŃ. 1913. [inicjały wiązane: litera E wpisana w O] na odwrocie autorski napis i sygnatura artysty: VILLA BORGHESE (GIARDINO DEL LAGO) | EOKUŃ. 1913. ROMA poniżej mała nalepka (ząbkowanie, niebieska obwódka) z napisem: Ls. | 5.000 (?)
Pochodzenie: kolekcja prywatna we Włoszech.
Ten piękny obraz - z motywem kwitnących bujnie, czerwonych i różowych azalii, obraz o kompozycji zbudowanej z kilku planów określonych światłem i kolorem - Edward Okuń malował w giardino del lago, położonej nad jeziorem części rzymskich ogrodów Villi Borghese.
Do Włoch artysta wyjechał w roku 1898, niemal bezpośrednio po studiach. Spędził tam ponad 20 lat, mieszkając stale w Rzymie, ale na dłużej wyjeżdżając, m.in. do Anticoli Corrado, Florencji, Sorrento, Amalfi czy na Capri. W Rzymie - przez całe lata - miał pracownię na Monte Pariolo, w ogrodach zaprojektowanych i urządzonych przez ekscentrycznego barona Alfreda Wilhelma-Strohla, który pobudował tam również szereg niewielkich domków, wynajmowanych różnym artystom. Dla Okunia ogrody Villi Strohl-Fern i sąsiedniej Villi Borghese były miejscem malarskich odkryć i wzruszeń. Był tu szczęśliwy, zachwycał się kwitnącymi glicyniami, pnącymi różami, sadził fiołki, irysy i dużo malował, bo „ręce same idą do pędzli i palety“. Właściwą artyście afirmację piękna przyrody i krajobrazu widać w wielu z powstających wówczas obrazach, tak w kompozycjach baśniowych czy symbolicznych, jak i w malowanych pejzażach (m.in. Dryada, 1902; Koncert, 1909/11; Cyprys i glicynia, 1911; Cynerarie, 1908; Villa Borghese, 1917 i wiele innych).
Uwaga: polecamy znakomicie opracowaną monografię Edwarda Okunia zawierającą także katalog jego prac autorstwa Małgorzaty Biernackiej: Literatura - symbol - natura. Twórczość Edwarda Okunia wobec Młodej Polski i symbolizmu europejskiego, Warszawa 2004.
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów doliczona będzie opłata droit de suite.
Do wybranych obiektów, do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]