Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
OKUŃ Edward | ROCCA DO MEZZO, 1913

Edward OKUŃ (1872 Wólka Zerzyńska k.Warszawy - 1945 Skierniewice)

ROCCA DO MEZZO, 1913

Olej, płótno; 22,8 x 33,3 cm
Sygnowany l. d.: monogram imienia wiązany EOKUŃ 1913
Na odwrocie napis nieczytelny Colli Rocca di Mezzo

Artysta patrzy "na naturę tylko jako na źródło pewnych form zewnętrznych, służących do wypowiadania osobistych dążeń i wzruszeń estetycznych. Zjawiska przyrody [... ] tworzą pewną odrębną, wymarzoną przez niego krainę" (Z. Skorobohata - Stankiewicz, Malarstwo, "Kultura Polska", 1911, nr 11, str. 10).Patrząc na prezentowana pracę najodpowiedniejszym określeniem wydają się być słowa piszącej o twórczości artysty Małgorzaty Biernackiej: "Bezruch i cisza w krajobrazie są niewątpliwie stałymi cechami malarstwa Okunia".
Rocca di Mezzo to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Abruzja, w prowincji L`Aquila. Widok na drogę, wzdłuż której ustawiony jest niski mur z kamieni. W oddali, na horyzoncie ciemnieje zarys wysokich skalistych gór, które stanowią tło dla jasnych koron drzew.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]