Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
OKUŃ Edward | PORTRET ŻONY ZOFII, 1921

Edward OKUŃ (1872 Wólka Zerzyńska k.Warszawy - 1945 Skierniewice)

PORTRET ŻONY ZOFII, 1921

Olej, płótno; 54,5 x 29,3 cm
Sygnowany l. d.: monogram imienia i nazwiska wiązany EOKUŃ 1921
Na odwrocie napis: "TO MY Z MIŚKIEM". RZYM. 1921. | (Portret mej żony Zofi)

W 1890-91 kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, 1891-92 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Izydora Jabłońskiego, po czym kontynuował naukę w prywatnych uczelniach i pracowniach w Monachium i w Paryżu. W 1898-1921 mieszkał w Rzymie, od 1911 w Warszawie. Malował stylizowane idylliczno-fantastyczne pejzaże, portrety i kompozycje, którym wspólny był charakterystyczny dla secesji rys dekoracyjności i pierwiastek symboliczny. W okresie między wojnami malował obrazy o tematyce warszawskiej i portrety, brał udział w wykonaniu polichromii kamienic Rynku Starego Miasta w Warszawie. Współpracował z monachijskim pismem "Jugend" i z kilkoma czasopismami polskimi, m.in. dla "Chimery" projektował okładki, winiety, inicjały, ilustracje i przerywniki. W 1925-30 był profesorem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciech Gersona [Malarstwo polskie, red. Janusz Fogler, Warszawa 1997].
Obraz należy do licznych portretów żony artysty Zofii Okuniowej. Przedstawiona została tu w całej postaci na jednolitym gładkim tle. W modnym kapeluszu, ubrana na ciemno, stanowi pewnego rodzaju znak, symbol lat 20-tych, w których powstał obraz.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]