Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
OKUŃ Edward | Głowa konia

Edward OKUŃ (1872 Wólka Zerzyńska k.Warszawy - 1945 Skierniewice)

Głowa konia

olej/płótno, 50 x 40,5 cm
sygnowany p.d.: 'E. Okuń'

Motywy animalistyczne pojawiały się w twórczości Edwarda Okunia regularnie, za każdym razem pozwalając artyście na rozwinięcie przed widzem pełni technicznych umiejętności. W ilustracjach, które przygotowywał dla "Chimery" Okuń często przedstawiał bestie ujęte w secesyjnych giętych kształtach. W obrazie "Wojna i my" (Muzeum Narodowe w Warszawie) artysta sportretował się wraz z żoną pośród kłębowiska węży i motylich skrzydeł. W "Zwycięstwie" (Muzeum Narodowe w Poznaniu), czy "Walce dobra ze złem" (Muzeum Mazowieckie w Płocku) zręcznie malował konie o ciężkich, ponurych i groźnych fizjonomiach.
Studium głowy konia jest dowodem na techniczną maestrię Okunia. Ograniczenie kolorystyki do bladych zieleni i szarości wiąże obraz z typowo secesyjnymi obrazami malarza operującymi podobną, elegancką i zharmonizowaną kolorystyką. Podobnie faktura i sposób kładzenia farby w jednym miejscach płasko, w drugich - impastami jest jedną z bardziej rozpoznawalnych cech jego techniki malarskiej.
Edward Okuń kształcił się początkowo u Wojciech Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. W latach 1891-1893 kontynuował edukację w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1893 r. uczył się w Monachium, w prywatnych szkołach Stanisława Grocholskiego i Antona Ažbégo. Kolejnym etapem był dla artysty Paryż, gdzie studiował w Académie Julian. W 1898 r. osiadł we Włoszech, które stały się jego artystyczną ojczyzną na ponad dwadzieścia lat; mieszkał w Rzymie skąd wyjeżdżał do Anticoli Corrado, Sorrento, Amalfi i na Capri, odwiedzał Wenecję, Padwę, Rawennę, Florencję i Sienę. W latach 1901-1907 współpracował jako ilustrator z "Chimerą"; od 1906 zdobił rysunkami łamy monachijskiego pisma "Jugend". Od 1908 r. należał do ugrupowania "Odłam". W 1921 r. osiedlił się ponownie w Warszawie, skąd odbywał podróże do Włoch i na południe Europy. Od 1930 r. wykładał w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Ulubionymi tematami malarstwa Okunia były pejzaże - zwłaszcza z Włoch, portrety i kompozycje fantastyczne i alegoryczne.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]