Olej, płótno, 62,7 x 73,5 cm Sygnowany czarnym olejem l.d.: EOkuń 1931 (litera "E" wpisana w "O")
Edward Okuń ukończył szereg uczelni artystycznych od warszawskiej Klasy Rysunkowej i krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, po akademie w Monachium, Paryżu i Rzymie. W 1897 r. przeniósł się do Rzymu, gdzie mieszkał z przerwami do lat 20. XX w. (wielokrotnie wyjeżdżał do Polski). W 1922 r. został wiceprezesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Od końca XIX w. wielokrotnie wystawiał swoje prace na licznych ekspozycjach w kraju, a także w Paryżu, Berlinie, Kijowie, Monachium, Rzymie, Belgradzie. Jako rysownik ściśle współpracował z "Chimerą" Miriama, wykonując głównie linearne kompozycje, winiety i ilustracje do poematów. II wojnę światową przetrwał w Warszawie. Niezwykle dekoracyjne malarstwo Okunia wywodzi się z fascynacji ornamentalną sztuką secesji, zaś oryginalna tematyka jest silnie zakorzeniona w symbolistycznych tendencjach tego okresu. W jego obrazach widać formalne i merytoryczne nawiązania do twórczości prerafaelitów, upatruje się także wpływów malarstwa włoskiego, głównie Botticellego oraz niemieckiego symbolisty - Arnolda Böcklina. Najliczniejszą grupę pejzaży Okunia stanowią widoki powstałe we Włoszech. Tamtejsze malownicze miasteczka, wzgórza, morza, skały przybierały charakterystyczne dla malarza barwy: filet, róż, błękit, lila. Okuń ujmował je w syntetyczne formy, idealizował, odrealniał. Specyficzny, dekoracyjny kontur oraz swoista kolorystyka wprowadzały w jego statyczne kompozycje fantastyczny, baśniowy nastrój. Mimo zmian w sztuce na przestrzeni trzech pierwszych dziesięcioleci XX w. Okuń pozostał wierny swojej - nieco anachronicznej - koncepcji malarstwa wypracowanej na przełomie wieków.
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]