olej, płyta; 32 x 39,5 cm; sygnowany po lewej stronie u dołu: Edmund Cieczkiewicz
Edmund Cieczkiewicz studia plastyczne odbywał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1887-1895 i 1897-1898 pod kierunkiem F. Cynka, F. Szynalewskiego, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza oraz Leona Wyczółkowskiego. W 1901 roku zaczął pracować jako urzędnik kolejowy i osiadł na prowincji. Malował wtedy, na zamówienie dyrekcji kolei galicyjskiej, hale dworcowe w Nowym Sączu i Tarnowie. Pierwsza wojna światowa przerwała prace malarskie na dworcu w Salzburgu. Po I wojnie światowej malował głównie pejzaże z okolic Beskidu i Podhala. W twórczości artysty obok pejzaży górskich spotyka się także widoki Polesia, Wołynia i Puszczy Białowieskiej, ilustrował także książki i czasopisma humorystyczne. Wystawiał we Lwowie w 1897 roku i w 1935 w Sosnowcu. W 1959 roku odbyła się w Nowym Sączu wystawa pośmiertna, na której zgromadzono 111 prac.
CIECZKIEWICZ Edmund
Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w l. 1887-1895 i 1897 - 1898, m.in. u profesorów. Wyczółkowskiego i J. Malczewskiego. Zaraz po studiach zatrudnił się na Kolei i stał się legendą kolejowego urzędnika - artysty o nadzwyczajnym charakterze. Mieszkał w Bochni, później w Wierchomli, Kamionce Wielkiej, Piwnicznej i Rytrze. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie. Tam portretował Żydów, zetknął się również z makabrycznymi skutkami egzekucji. Cieczkiewicz był przede wszystkim mistrzem sentymentalnych pejzaży z Polesia i z Beskidów. Prawie zawsze ożywiał je nastrojowym sztafażem lub postaciami satyrów i urokliwych nimf. Najbardziej znany jest z serii wielkich krajobrazów górskich, które namalował jeszcze przed pierwszą wojną światową. Przeznaczone były do wystroju dworców kolejowych w Tarnowie i w Nowym Sączu. Ilustrował też książki i czasopisma humorystyczne, wydawał kartki pocztowe.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]