Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
BURKE Edmund | MARTWA NATURA Z ARBUZEM, 1967

Edmund BURKE (1912-1999)

MARTWA NATURA Z ARBUZEM, 1967

Olej, płótno; 60 x 73 cm
Sygnowany p. d.: burke
Na odwrocie podpis Burke Edmund | Martwa natura z arbuzami 1967 | format 60 x 73 cm, dwie nalepki "warexpo": Burke Edmund | Martwa natura z arbuzem

W latach 1935 - 39 studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem profesorów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. Lata wojny i okupacji przeżył w Warszawie w bardzo trudnych warunkach pracy i konspiracji. Ratował przed całkowitym zniszczeniem zabytkowe wnętrza warszawskiej Starówki. W jego pracowni na Mazowieckiej odbywały się spotkania redakcyjne Biura Informacji i Propagandy AK. W pracowni na Mazowieckiej powstał pierwszy, legendarny już plakat powstańczy "Do broni" wykonany przez Mieczysława Jurgiewicza i Edmunda Burke. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie rozpoczął pracę przy rekonstrukcji i projektowaniu polichromii staromiejskich kamieniczek, pozostając jednak, przez cały czas pracy pedagogicznej i konserwatorskiej, malarzem sztalugowym. Malował fantazyjne kompozycje, pełne koloru i ekspresji, a także z natury, portrety. Powstały cykle - "W domu kobiet", "Teatr", "Moja zaczarowana dorożka". O swoim malarstwie mówił:
"..... Jest to moje malarstwo chyba w jakiejś opozycji do lansowanego antymalarstwa, obnażania brzydoty i pesymizmu (dla mnie świat jest piękny), do anarchistycznych idei burzenia. Jest raczej afirmacją jego uroków. Jest wyrazem podglądania rzeczy ciekawych, z życzliwością i pogodą optymisty, może nawet zapóźnionego, niepoprawnego romantyka" (z katalogu "Wystawa pośmiertna twórczości Edmunda Burke").
Prezentowany obraz to, choć prosta w kompozycji, bogata w kolorystyce, martwa natura. Na tacy stojącej na stoliku umieszczone zostały dwa bukłaki. Obok leży rozkrojony arbuz i jabłko. Mimo że celem martwej natury są relacje pomiędzy obiektami i współgranie barw, obraz Edwarda Burke wywołuje również zmysłowe wrażenie soczystości owoców odczuwalne przez widza.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BURKE Edmund
Urodził się w Warszawie w 1912 roku. Zmarł w 1999 roku. W latach 1935 - 39 studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem profesorów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. Lata wojny i okupacji przeżył w Warszawie w bardzo trudnych warunkach pracy i konspiracji. Ratował przed całkowitym zniszczeniem zabytkowe wnętrza warszawskiej Starówki. W jego pracowni na Mazowieckiej odbywały się spotkania redakcyjne Biura Informacji i Propagandy AK. W pracowni na Mazowieckiej powstał pierwszy, legendarny już plakat powstańczy "Do broni" wykonany przez Mieczysława Jurgiewicza i Edmunda Burke. Bierze udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie rozpoczyna prace przy rekonstrukcji i projektowaniu polichromii staromiejskich kamieniczek.Pozostaje jednak, przez cały czas pracy pedagogicznej i konserwatorskiej, malarzem sztalugowym. Maluje fantazyjne kompozycje,pełne koloru i ekspresji, maluje z natury, tworzy portrety. Powstają cykle - "W domu kobiet", "Teatr", "Moja zaczarowana dorożka".
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]