Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
TAŃSKI Czesław | WIDOK ŁĄKI W PALCZEWIE, 1923

Czesław TAŃSKI (1863-1942)

WIDOK ŁĄKI W PALCZEWIE, 1923

Olej, tektura; 34,3 x 50 cm
Sygnowany brązowym olejem p. d.: C. TAŃSKI | PALCZEW 1923|X. Na odwrocie ołówkiem nieczytelny napis oraz 50 x 35

Czesław Tański, malarz, lotnik, wynalazca. Kształcił się w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona i w Monachium. Zadebiutował w 1916 na Wystawie Wojennej w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na której to otrzymał III nagrodę za obraz Polska w 1914 roku. Od tego czasu regularnie wystawiał w Zachęcie i należał do wielu, powstałych przy niej stowarzyszeń artystycznych m.in.: Grupy Warszawskich Artystów Pro Arte oraz koła Mazovia. Malował olejno, akwarelami i pastelami. Tworzył portrety, pejzaże, a także sceny związane z I wojną światową oraz wojną 1920.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TAŃSKI Czesław
Artysta, malarz, konstruktor pierwszych szybowców. Nauki pobierał w Warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i A. Kamińskiego. Po czteroletnim pobycie w szkole wyjechał na stypendium do Monachium, gdzie zaczął malować swoje pierwsze obrazy. W roku 1885 pojechał do Moskwy, gdzie zdobył duże uznanie dla swego talentu malarskiego. Był członkiem grupy Pro Arte, malował sceny batalistyczne i obrazy rodzajowe. Od dziecka Tański interesował się lataniem i marzył, aby kiedyś wzbić się w powietrze. W 1893 został wezwany przez zarząd stadniny koni w Janowie Siedleckim (obecnie Podlaskim) do zrobienia portretów koni arabskich. Kilkuletni pobyt w Janowie dał mu możność robienia pierwszych w Polsce doświadczeń lotniczych na większą skalę. Rozpoczął pracę nad swoją lotnią, pierwsze próby okazały się nieudane, dopiero w 1896 na łąkach Janowa Podlaskiego dokonał pierwszych w Polsce lotów na zbudowanym przez siebie szybowcu "Lotnia".
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]