Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
RZEPIŃSKI Czesław | CISZA WIECZORU, ok. 1978

Czesław RZEPIŃSKI (1905-1995)

CISZA WIECZORU, ok. 1978

Olej; płótno; 81 x 100 cm
Sygnowany p.d.: Rzepiński.

* droit de suite

Malarz, grafik, pedagog. Uczył się od roku 1923 w szkole Ludwiki Mehofferowej prowadzonej przez Zbigniewa Pronaszkę i Jerzego Fedkowicza. Następnie, w latach 1926-29, studiował w krakowskiej akademii pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, a zakończył naukę (w 1934) w paryskiej filii Akademii u Józefa Pankiewicza. Po powrocie do Krakowa zajął się działalnością pedagogiczną. Został wykładowcą w Wolnej Szkole Malarstwa, a następnie, od 1936, w prywatnej Szkole Malarstwa im. Aleksandra Gierymskiego w Katowicach, której był jednym z współzałożycieli. Był członkiem grupy Zwornik, z którą od roku 1931 wystawiał swoje prace. Pierwsze lata okupacji spędził we Lwowie i Krzemieńcu. Od 1943 zamieszkał w Krakowie. Po wojnie, aż do emerytury, wykładał w macierzystej uczelni. Pełnił także kilkakrotnie funkcję rektora Akademii. Rzepiński był kolorystą. Do początku lat czterdziestych malował pod wpływem kapistów, potem w swojej twórczości odwoływał się do postimpresjonizmu. Po wojnie w poszukiwaniu nowych rozwiązań formalnych budował powierzchnię obrazów zestawiając duże, płaskie plamy barwne.
Na obrazie przedstawiona została żona artysty Anna Ryś-Rzepińska (ur. 1953), malarka, absolwentka krakowskiej akademii. Obraz powstał w pierwszych latach ich małżeństwa. Portret we wnętrzu rozegrany jest w czerwieniach i oranżach przeciwstawionych błękitom, zieleniom i różom. Wydobyte drobnymi uderzeniami pędzla desenie zasłony i obrusa, podobnie jak kaskada liści doniczkowych kwiatów i świetlne refleksy na szybie podnoszą dekoracyjne walory kompozycji. Wycinkowo ujęty pokój zastawiony sprzętami ewokuje nastrój intymności pogłębiony przez zapadającą za oknem noc.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RZEPIŃSKI Czesław
Urodził się w 1905 r w Strusowie k. Trembowli, zmarł w 1995 r w Krakowie. Słuchacz Wolnej Szkoły Malarskiej w Krakowie, studia w krakowskiej ASP u W. Jarockiego, W. Weissa, i F. S. Kowarskiego. Studia kontynuował w paryskiej filii ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. Członek grupy Zwornik. Po wojnie nominacja profesorska krakowskiej ASP, czterokrotny rektor tej uczelni. Wystawiał w Paryżu na Salonie Jesiennym, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Przedstawiciel czołówki polskiego koloryzmu, uprawiał przede wszystkim malarstwo sztalugowe, zajmował się także grafiką, rysunkiem i malarstwem ściennym. Malował pejzaże, martwe natury i portrety z wzorzystym tłem.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Zapis "* droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19  ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]