akwarela, papier; 45,5 x 34,5 cm; sygnowany po lewej stronie u dołu: Csorba Tibor i datowany po prawej stronie u dołu: Zakopane | 1959
Tibor Csorba był węgierskim historykiem, pisarzem i malarzem, a także orędownikiem przyjaźni polsko-węgierskiej. Jeszcze przed II wojną światową przybył dwukrotnie do Polski. Nasz kraj ogromnie go zainteresował, czego wyraz dał po powrocie na Węgry serią artykułów poświęconych korzeniom kultury polskiej (m.in. wykopaliskom biskupińskim). Po klęsce wrześniowej pełnił na Węgrzech funkcję pełnomocnika węgierskiego ministra kultury do spraw bytowo-kulturalnych internowanych Polaków. Wtedy poznał też marszałka Rydza Śmigłego (z którym wspólnie przez pewien czas oddawał się malarstwu, które było pasją obydwu panów). Po wojnie osiadł w Polsce na stałe i zajął się pracą dydaktyczną oraz malarstwem. W Polsce poznał swoją żonę Helenę. Przed przeniesieniem się do Warszawy wykładał technikę i historię malarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie zaprzestał też pracy historyka. Publikował artykuły na temat historii kontaktów polsko-węgierskich od tych najdawniejszych aż do czasów drugiej wojny światowej. Jego ulubioną techniką malarską była akwarela w stylu angielskim. Malował przede wszystkim pejzaże. Wiele z nich pochodzi z jego licznych podróży po Polsce. Pejzaże Csorby przedstawiające poszczególne rejony Polski znajdują się w wielu muzeach regionalnych (między innymi niektóre pejzaże przedstawiające Biskupin i jego okolice znajdują się w posiadaniu Muzeum Archeologicznego w Biskupinie).
CZORBA (CSORBA) Tibor
Malarz, grafik. W 1929 roku ukończył dyplomem Akademię Sztuk Pięknych w Budapeszcie, w 1938 PIRR w Warszawie. W roku 1944 na Uniwersytecie w Budapeszcie obronił doktorat na Wydziale Filozofii. Wiele podróżował m.in. Po Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechosłowacji. Od roku 1929 prowadził działalność pedagogiczną zarówno w Budapeszcie, Krakowie jak i Warszawie, publikował wiele prac historyczno - literackich, podręczników, słowników. Jego prace, przede wszystkim akwarele, ale i kompozycje fakturalne, wystawiane były w Galerii Sztuki Nowoczesnej, w Krakowie, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Warszawie i w wielu galeriach węgierskich.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]