brąz patynowany (podstawa z szarego żyłkowanego marmuru), wys. 68 cm, szer. podstawy 43 cm; sygn. na podstawie: FRATIN Rze¼ba myśliwego jadącego stępa konno, przytrzymującego sokoła wzbijającego się do lotu; przez kolana przełożona strzelba, u boku bukłak, do siodła przytroczona upolowana zwierzyna. Dzieła o tematyce łowieckiej były typowe dla salonowej rze¼by europejskiej końca XIX w.
FRATIN Christophe
Christophe Fratin urodził się w 1801 roku w Metz. Był wysoko cenionym artystą oraz jednym z pierwszych, obok Antoine Louis Barye`a, rzeźbiarzy animalistów. O wartości jego dzieł stanowi głębokie zrozumienie anatomii zwierząt oraz umiejętność naturalnego ich upozowania. Jego brązy zawierają sporą dawkę realizmu. Wartości te są wynikiem unikalnych doświadczeń jakie Fratin zdobył pomagając w pracy ojcu, który zawodowo zajmował się wypychaniem zwierząt. Podczas gdy inni animaliści studiowali anatomię zwierząt oglądając w zoo dobrze odkarmione, zamknięte w klatkach dzikie bestie, Fratin miał sposobność bezpośredniego poznania ich anatomii. Studia artysta rozpoczął u Pioche w Metz, jednak szybko przeniósł się do Paryża, gdzie został uczniem Gericault. Tak jak w przypadku Barye`a, wiele rzeźb Fratina zostało w późnych latach trzydziestych XIX wieku odrzuconych przez jury Paryskiego Salonu, które nie uznawało jeszcze formy i tematyki zwierzęcej za sztukę wartą wystawiania. Nie wiadomo dlaczego Fratin nie wystawiał swych rzeźb w latach 1844-1850. Dopiero w 1951 roku razem z Barye zaczął prezentować swoje prace na wystawach. W ciągu swojego życia artysta wziął udział w czterdziestu sześciu wystawach. Fratin brał udział w Paryskim Salonie w latach: 1831-1842 oraz 1850-1862. Wystawiał także na Wielkiej Wystawie w Londynie w 1851 roku. Brązy artysty były bardzo popularne w wielu krajach Europy, szczególnie w Anglii i Francji, a także w Ameryce. Jego najbardziej popularne kompozycje to tańczące niedźwiedzie oraz zwierzęta domowe pomagające człowiekowi w pracy. Wykonał wiele grup dzikich i domowych zwierząt, zawsze ujmując ich naturalne zachowania oraz ruch: jedzenie, lot, machające ogonem, czy płetwami. Zdolność Fratina do uchwycenia zwierzęcia w locie, lub w momencie schwytania nie pojawiła się u żadnego innego animalisty. Rzeźby artysty znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach: w Metz, Lyonie, Nimes, Luwrze, kolekcji Wallace (Londyn), Peabody Institute (Baltimore, Stany Zjednoczone), The Eisler Collection, (Wiedeń). Fratin wykonał także wiele realizacji monumentalnych zarówno we Francji, jak i w innych krajach. Jedna z najokazalszych to "Dwa orły pilnujące swej zdobyczy" w Central Parku w Nowym Jorku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]