Olej, tektura 40 x 69,5 cm Sygnowany p.d.: B. JANOWSKA | MONACHIUM
Bronisława Rychter-Janowska - pierwszym nauczycielem artystki był jej brat, malarz, Stanisław Janowski. Następnie w latach 1899-1902 uczyła się w Monachium u A. Abégo i L. Bollera oraz w prywatnej szkole S. Hollósy`ego. Po studiach odbyła podróż po południowej Europie uzupełniając wykształcenie w Akademii florenckiej (1904). Związana była z Krakowem i Lwowem, tam też wystawiała swoje obrazy na wystawach w TPSP. Przejściowo zamieszkała w Starym Sączu (1908-09), gdzie prowadziła prywatną szkołę malarstwa. Była malarką dworów polskich; pokazywała w swoich pracach ich wnętrza, architekturę, a także sceny z życia dworu i wsi. Malowała także pejzaże, rzadziej portrety. Zajmowała się tkaniną artystyczną. Mroczne, przepojone melancholią, tajemnicze pejzaże tzw. Stimmungi były wiodącym nurtem malarstwa ostatnich trzydziestu lat XIX i początku XX wieku w szkole monachijskiej. Nastrojowy, malowany w zgaszonej, niemal monochromatycznej gamie barwnej, obraz Zmrok, tak różny od pejzaży włoskich czy popularnych dzieł artystki z motywem dworu polskiego, jest tego nurtu dobrym przykładem. Powstał podczas pobytu malarki na studiach w Monachium.
Pierwszym nauczycielem artystki był jej brat, malarz, Stanisław Janowski. Następnie w latach 1896-1902 uczyła się w Monachium u A. Abégo i L. Bollera oraz w prywatnej szkole S. Hollósy`ego. Po studiach odbyła podróż po południowej Europie uzupełniając wykształcenie w Akademii florenckiej (1904). Związana była z Krakowem i Lwowem, tam też wystawiała swoje obrazy na wystawach w TPSP. Przejściowo zamieszkała w Starym Sączu (1908-09), gdzie prowadziła prywatną szkołę malarstwa. Była malarką dworów polskich; pokazywała w swoich pracach ich wnętrza, architekturę, a także sceny z życia dworu i wsi. Malowała także pejzaże - włoskie i rodzime, rzadziej portrety.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzdanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]