olej/tektura, 17 x 12 cm (owal) na odwrocie dedykacja atramentem: `Mojemu artystycznemu Synkowi | Marjanowi Mikucie z całego | serca ofiaruję | Broncia Rychter Janowska | Kraków 30. I. 1947 czwartek` oraz papierowa naklejka na plecach: `Autor obrazu: BRONISŁAWA RYCHTER | JANOWSKA | Tytuł obrazu: U klasztornej furty - Rzym 1919 | Rozmiar: elipsa 13 x 17 cm Technika olej | Własność: Mgr Marian Mikuta - Kraków | Źródło zakupu: Dar artystki - 15. VIII. 1938`
Z malarstwem zetknęła się już w domu rodzinnym, gdzie pierwszych lekcji udzielał jej brat, malarz Stanisław Janowski. W 1896 r. wyjechała do Monachium, gdzie uczyła się u L. Bollera. Następnie kontynuowała studia artystyczne pod kierunkiem profesorów A. Abégo i S. Hollosy`ego. W roku 1904 uzupełniła wykształcenie w Akademii Florenckiej i w Rzymie. W latach 1908-1909 mieszkała w Starym Sączu, gdzie prowadziła prywatną szkołę malarstwa. Była związana z krakowskim środowiskiem artystycznym. Eksponowała swe prace w TPSP w Krakowie i Lwowie oraz w TZSP w Warszawie, a także wystawiała ze Związkiem Artystek Polskich we Lwowie. Indywidualne prezentacje twórczości artystki odbyły się w lwowskim TPSP i warszawskiej Zachęcie. Malowała realistyczne widoki polskich dworów, kościołów i wiejskich chat, a także pejzaże, zwłaszcza z pobytu we Włoszech oraz sceny folklorystyczne, rzadziej portrety.
Pierwszym nauczycielem artystki był jej brat, malarz, Stanisław Janowski. Następnie w latach 1896-1902 uczyła się w Monachium u A. Abégo i L. Bollera oraz w prywatnej szkole S. Hollósy`ego. Po studiach odbyła podróż po południowej Europie uzupełniając wykształcenie w Akademii florenckiej (1904). Związana była z Krakowem i Lwowem, tam też wystawiała swoje obrazy na wystawach w TPSP. Przejściowo zamieszkała w Starym Sączu (1908-09), gdzie prowadziła prywatną szkołę malarstwa. Była malarką dworów polskich; pokazywała w swoich pracach ich wnętrza, architekturę, a także sceny z życia dworu i wsi. Malowała także pejzaże - włoskie i rodzime, rzadziej portrety.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]