akwarela/papier, 49 x 50 cm (w świetle passe - partout) sygnowany i datowany p.d.: `BWLinke 1951`
ODWROCIE: opis: `Dwa parowozy o zachodzie słońca | 20 - 24/V.1951 | nr listy inwent. 22`
Estymacja: 6 000 - 8 000
Artysta początkowo uczył się w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy, a następnie w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem między innymi Tadeusza Pruszkowskiego i Mieczysława Kotarbińskiego, dyplom uzyskał w 1931 r. Tworzył głównie obrazy sztalugowe i uprawiał grafikę warsztatową. Po wojnie współpracował z komunistycznymi pismami propagandowo - satyrycznymi, dla których rysował sceny satyryczne, w których wyrażał między innymi swój sprzeciw wobec wojny. Stylistyka malarstwa artysty utrzymana jest w klimacie niemieckiego ekspresjonizmu i Nowej Rzeczowości. Najczęściej poruszał tematykę katastroficzną, jego dzieła o pesymistycznej wymowie mają swoje źródło w osobistych przeżyciach z czasów rewolucji w Rosji i II wojny światowej. Pod koniec życia namalował swoje najsłynniejsze dzieło - Czerwony autobus - metaforyczny obraz, w którym dosadnie skrytykował koszmar życia w PRL-u.
LINKE Bronisław
Urodził się w 1906 r w Dorpacie w Estonii, zmarł w 1962 r w Warszawie. Uczył się w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy a następnie w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Studiował w warszawskiej SSP pod kierunkiem T. Pruszkowskiego i M. Kotarbińskiego. Po wojnie związany z komunistycznymi pismami propagandowo - satyrycznymi. Stylistyka malarstwa artysty uformowana została w klimacie niemieckiego ekspresjonizmu i Nowej Rzeczowości. Tematyka katastroficzna, skrajnie pesymistyczna wymowa dzieł artysty, ma swoje źródło w osobistych przeżyciach z czasów rewolucji w Rosji i II wojny światowej. Pod koniec życia namalował Czerwony autobus - metaforyczny obraz, w którym dosadnie skrytykował koszmar życia w PRL-u.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]