olej na tekturze, 39,5 x 50 cm, sygnowany l.d. "B. Jamontt 17"
Dotychczas na rynku antykwarycznym nie było tak wczesnej pracy artysty. Bronisław Jamontt, związany w ostatnich latach swojego życia z Toruniem, był jedną z czołowych postaci wileńskiego ośrodka artystycznego w międzywojennym dwudziestoleciu. Środowisko wileńskich artystów, skupiające się w tym okresie głównie wokół Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego, skonsolidowało dodatkowo powstałe w 1920 r. Wileńskie Towarzystwo Artystów Plastyków, na czele którego stał Ludomir Sleńdziński. Jamontt był członkiem założycielem WTAP, w zarządzie Towarzystwa pozostał do końca jego istnienia, a od 1922 r. brał udział niemal we wszystkich jego wystawach. W szczytowym okresie twórczości, w latach trzydziestych, osiągnął Jamontt wiele sukcesów; jemu po śmierci Ferdynanda Ruszczyca w 1936 r. przypadło w udziale kierowanie katedrą malarstwa pejzażowego Wydziału Sztuk Pięknych wileńskiego uniwersytetu.
JAMONTT Bronisław
Urodził się w 1886 r w Dokudowie k. Lidy, zmarł w 1957 r w Toruniu. Nauka w wileńskiej Szkole Rysunkowej równolegle z nauką w gimnazjum. Pracował jako prywatny nauczyciel rysunków, wykładał w Szkole Rysunkowej WTAP. Na początku lat 30-tych został asystentem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1937 r otrzymał nominację profesorską tejże uczelni. Wystawiał na wszystkich wystawach WTAP, reprezentował sztukę polską na wielu wystawach za granicą. Po wojnie osiadł w Toruniu - dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Malował głównie pejzaże, często ich tematem były drzewa. Autor licznych pejzaży miejskich o częstym motywie starej architektury.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]