Gwasz, tektura; 21,8 x 29,5 cm Sygnowany p.d.: Br.Jamontt | 1943
Już podczas nauki w gimnazjum studiował malarstwo w wileńskiej Szkole Rysunkowej u I.P. Trutniewa i G.F. Rybakowa. Od roku 1908 przez dwa lata studiował prawo w Petersburgu, gdzie kontynuował również studia artystyczne oraz zapoznał się z tamtejszymi zbiorami sztuki. W roku 1909 po raz pierwszy zetknął się z twórczością Jana Stanisławskiego, pracował w plenerze z jego uczniami. Pracował jako prywatny nauczyciel rysunków, wykładał w Szkole Rysunkowej WTAP. Był członkiem założycielem powstałego w 1920 roku Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków. W latach 1928-1934 studiował malarstwo na Uniwersytecie im. S. Batorego w Wilnie, gdzie na początku lat 30-tych został asystentem, a od roku 1937 profesorem. Po wojnie osiadł w Toruniu, pracował na tamtejszym Uniwersytecie. Artysta wziął udział w 75 wystawach w Polsce i za granicą.
JAMONTT Bronisław
Urodził się w 1886 r w Dokudowie k. Lidy, zmarł w 1957 r w Toruniu. Nauka w wileńskiej Szkole Rysunkowej równolegle z nauką w gimnazjum. Pracował jako prywatny nauczyciel rysunków, wykładał w Szkole Rysunkowej WTAP. Na początku lat 30-tych został asystentem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1937 r otrzymał nominację profesorską tejże uczelni. Wystawiał na wszystkich wystawach WTAP, reprezentował sztukę polską na wielu wystawach za granicą. Po wojnie osiadł w Toruniu - dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Malował głównie pejzaże, często ich tematem były drzewa. Autor licznych pejzaży miejskich o częstym motywie starej architektury.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]