olej/płótno, papier, 70 x 107,5 cm sygnowany i datowany l.d.: 'Frenkel | 29-30'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Francja - kolekcja prywatna, Warszawa
"Manifestacja" należy do niewielkiego zespołu dzieł artysty podejmujących aktualną tematykę społeczną. Na przełomie lat 20. i 30. Boris Borvine Frenkel namalował kilka obrazów odnoszących się do sytuacji politycznej Europy. Obok "Burdelu" z 1928 i "Kawiarni" z 1930 "Manifestacja", która powstała na przełomie 1929 i 1930, jest niewątpliwie najciekawszą pracą z tego czasu. Autor ukazał w niej kroczący ku widzowi pochód kobiet i mężczyzn pod czerwonym, rewolucyjnym sztandarem. W prawym dolnym rogu widać ludzi obserwujących zdarzenie, w lewym górnym - przemysłowe miasto. Kolorystykę sceny ograniczono do kilku barw: połyskliwych brązów, błękitu i intensywnej czerwieni. Frenkel wcześnie dał się poznać jako twórca zaangażowany społecznie. Jeszcze w czasie studiów politechnicznych we Lwowie zaangażował się w działalność kółek socjalistycznych. Za kolportowanie ulotek o treści "antypaństwowej" został aresztowany i osadzony w więzieniu w Warszawie. Po odbyciu kary zdecydował się na emigrację. Wyjechał do Berlina, gdzie wszedł w kontakt z żydowskim środowiskiem intelektualnym i artystycznym (Else Lasker-Schüler, Markisz Perec, Chaim Nachman Bialik). W Niemczech zetknął się też z ekspresjonizmem i grupą Der Sturm. W ówczesnej sztuce niemieckiej tematyka polityczna, problem walki robotniczej czy krytyka kultury mieszczańskiej były szeroko rozpowszechnione. U Frenkela pojawiły się jednak dopiero po opuszczeniu Rzeszy. "Manifestacja" powstała bowiem w czasie pobytu autora w Brukseli, gdzie mieszkał między 1925 a 1930. Tam zastał go kryzys ekonomiczny roku 1929, niewątpliwy impuls do powstania prezentowanego obrazu. 24 października 1929 miał miejsce na nowojorskiej giełdzie krach, nazwany później czarnym czwartkiem. Wydarzenie to zapoczątkowało w Stanach Zjednoczonych wielki kryzys, który już kilka miesięcy później dotkliwie uderzył w Europę i sparaliżował gospodarki właściwie wszystkich krajów Starego Kontynentu (poza ZSRR). Spowodował wzrost znaczenia ruchów robotniczych i partii komunistycznej w Belgii i Francji. Do tych właśnie wydarzeń nawiązuje "Manifestacja".
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]