akwarela, kredka na papierze, 25,5 x 32,5 cm, na odwrocie fragment rysunku sangwiną. Kartki wystawowe warszawskiego Muzeum Narodowego z wystawy monograficznej malarza. Ze zbiorów rodzinnych artysty Wystawiany i reprodukowany: - Bolesław Cybis 1895-1957. Malarstwo, rysunek, rzeźba... Warszawa 2002 Muzeum Narodowe, w katalogu s. 124, poz. II/14.
Artysta trzech kultur. Urodził się na Krymie, w dobrach carskich Massandra k. Jałty. Kształcił się w Wilnie, Petersburgu i Charkowie, gdzie wystawiał swoje pierwsze prace razem z twórcami Towarzystwa Charkowskich Malarzy. Był też członkiem elitarnego Związku Siedmiu skupiającego malarzy rosyjskiej awangardy oraz poetów futurystów z Majakowskim na czele. Ich twórczość, a zwłaszcza wpływ współczesnego Cybisowi Chagalla, odcisnęły na jego wczesnych pracach wyraźne piętno. W czerwcu 1920 roku wyjeżdża do Konstantynopola, gdzie wstępuje do Związku Rosyjskich Malarzy, w dalszym ciągu wykazując zainteresowanie rosyjską awangardą i wspólnie z grupą wystawiając w 1921 i 1922 roku. Do Polski przyjeżdża w listopadzie 1922 r. i podejmuje studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego - według znawców sztuki tamtego okresu był jego najzdolniejszym uczniem. Współtworzy w 1925 r. Bractwo św. Łukasza. Był artystą wielkiego formatu, którego dzieła eksponowano we wszystkich ważniejszych ośrodkach artystycznych w Europie i USA. Prace Cybisa znajdują się m.in. w Buckingham Palace, muzeach w Moskwie, w Smithsonian Institute.
Prawie nigdy nie podpisywał się pod pracami; tylko nieliczne obrazy czy rysunki mają sygnatury.
CYBIS Bolesław
Urodził się w 1895 r na Krymie. Prywatną, realną szkołę ukończył w Charkowie. W Petersburgu rozpoczął studia rysunku i rzeźby. Podczas wojny domowej w Rosji uciekł do Turcji, gdzie przebywał do 1922 r. W Stambule utrzymywał się rysowania portretów i produkcji ceramicznych fajek, które projektował. W 1923 r znalazł się w Warszawie, gdzie studiował przez trzy lata pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego. Współzałożyciel Bractwa św. Łukasza ( w 1925 r). Celem tego swoistego cechu było dążenie do perfekcji warsztatowej na gruncie ideowym sztuki polskiej. Wraz z innymi artystami namalował 7 dużych kompozycji historycznych wystawionych w Pawilonie Polskim Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. Wojna zastała go w USA, tam też pozostał, zmarł tragicznie w 1957 r. Okres międzywojenny spędzony w Polsce należy do najbardziej aktywnego artystycznie w jego życiu. Wypracował swój własny, oryginalny styl, interesował się, nawiązywał i przetwarzał dzieła dawnych mistrzów - Primavera, Toaleta. Eksperymentował w zakresie technik i technologii marskich, wprowadzał do obrazów polerowane elementy złoceń, piasek, tkaninę. W USA założył atelier wytwarzające małe formy ceramiczne/ m.in. porcelanowe, zdobione głowy kobiece/ Prace te cieszyły się dużym uznaniem. Osiągnął wielki sukces finansowy, założył wytwórnię porcelany. Zainwestował majątek w produkcję filmową, zbankrutował i popełnił samobójstwo. Bez wątpienia jedna z największych indywidualności w polskiej sztuce./ Z Janem Cybisem łączy go tylko zbieżność nazwisk/
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]