Przyśpieszajmy obywatele (Edward Gierek i Piotr Jaroszewicz)
1973/2008 odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 44,5 x 45 cm (47 x 59 cm), sygn., dat. i opis na odwrocie, nakład: 8/25
Najbardziej znana i najczęściej publikowana fotografia Bodana Łopieńskiego. Jedna z ikon PRLu. Gdy zdjęcie dostało I nagrodę w Konkursie Fotografii Prasowej (1974), nie można go było opublikować, gdyż cenzura nie zgadzała się na takie "niepoważne" ujęcie przywódców. Ostatecznie sam Edward Gierek wyraził zgodę. Zdjęcie opublikowano ok. 200 razy. Za honoraria z tych publikacji można było kupić marzenie Polaków, fiata 126 p. Zdjęcie w wielu egzemplarzach i wielkich formatach niesione było w pochodzie pierwszomajowym w 1974 r. Wśród sekretarzy wojewódzkich nastała moda na pozowanie do fotografii w tej pozie. Po jakimś czasie spontanicznie nadano temu zdjęciu tytuł Na nas już czas. Wtedy cenzura znów zabroniła publikowania zdjęcia. Gdy nadeszły czasy Solidarności wydrukowano plakat z przedartym zdjęciem Gierka i Jaroszewicza. O tych perypetiach telewizja zrobiła film, datę emisji wyznaczono na 13 grudnia 1981 r., dzień wprowadzenia stanu wojennego. Projekcja oczywiście się nie odbyła. Nagrody: I nagroda, Konkurs Fotografii Prasowej (1974), Warszawa; I nagroda, Interpress Photo, Berlin (1975). Fotografia wielokrotnie wystawiana, m.in. Czas przeszły dokonany, Stara Galeria ZPAF (2006); Czas wolny, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2013). Inne odbitki tej fotografii znajdują się, m.in. w Muzeach Narodowych w Warszawie i Wrocławiu, Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Bogdan Łopieński (Łukasz Bogdański) urodził się w Warszawie w rodzinie znanych brązowników. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi.W latach 1963-1967 pracował w miesięczniku "Fotografia", następnie jako fotoreporter kolejno - w miesięczniku "Polska", tygodniku "Perspektywy", w Polskiej Agencji Interpress. W latach 1965-1973 pracował jako fotoreporter kolejno w wydawnictwach Polonia, w tygodniku „Perspektywy” i w Polskiej Agencji „Interpress”.
Pierwszą wystawę fotograficzną miał w Klubie Prasy w Warszawie w roku 1961. W tym samym roku opublikował wielostronicowy reportaż w tygodniku „Świat”. W latach 60. współpracował z miesięcznikiem „Fotografia”, publikując co miesiąc wywiady z fotografikami i recenzje z wystaw fotograficznych. Jest autorem tekstu Diabelskie Zastępy o fotoreporterach (Fotografia 1964) na podstawie filmu F. Felliniego.
Członek ZPAF od 1969 roku.
Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w kolekcjach prywatnych.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]