akwarela/papier, 16,5 x 19,5 cm (w świetle passe - partout) sygnowany p.d.: `A.Kam.`
Estymacja: 3 000 - 6 000 zł
Rysownik, malarz, grafik. Około 1881 roku wyjechał do Petersburga, gdzie rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w klasie G. Willewalda. W 1890 wyjechał do Warszawy, gdzie zarabiał jako rysownik dla różnych czasopism. Rok później wyjechał do Académie Julian, gdzie początkowo uczęszczał do klasy rzeźby, a następnie uczył się malarstwa m.in. w pracowni A. W. Bouguereau. Najbardziej jednak pochłaniał go rysunek, któremu poświęcił się niemal bez reszty. W Paryżu rysował dla Illustration i Monde Illustré, jego rysunki ukazywały się także w londyńskim The Graphic. Na przełomie XIX i XX w. nawiązał stałą współpracę z Tygodnikiem Ilustrowanym. Podstawową domeną twórczości Kamieńskiego był rysunek. Rysował kredką, pastelami, używał gwaszu, tuszu i węgla. Znany także jako wybitny portrecista, silnie związany z polskim środowiskiem dziennikarzy, pisarzy i poetów.
Urodził się w 1860 roku w Wilnie, zmarł w 1933 roku w Warszawie. W 1881 roku rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w klasie B.P. Willewaldego. W 1891 roku udał się do Paryża gdzie przez dwa lata studiował w Akadémie Julian w klasie A. Mercié oraz uczył sdię malarstwa pod kierunkiem W. Bouguereau, B. Constanta , J.-P. Laurensa i G. Ferriera. Dla czasopism wykonywał na zamówienie rysunki o tematyce rosyjskiej (m.in. "Illustration", "Monde Illustré", "The Grafic". Od 1894 roku współpracował z "Tygodnikiem Ilustrowanym", w którym reprodukował większość swoich prac. W latach 1894-1905 do aslbumu polskich znakomitości wykonywał liczne podobizny. Zajmował siłównie rysunkiem. Wykonywa też kompozycje większego formatu. (m.in. "Artyści (Na wyżynach) 1893;"Niedokończone dzieło" 1894, "Trozpacz" 1900. Był również grafikiem posługującym się akwafortą. , suchą igłą i litografią. Tworzył kompozycje na kanwie utworów literackich, zajmował się także krytyką artystyczną.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]