olej/płótno, 66 x 58 cm sygnowany i datowany p.d.: `1935 | Antoni Grabarz | AD`
W dwudziestoleciu międzywojennym Zakopane wydawało się centrum Polski. Spotykała się tam ówczesna elita społeczna i finansowa, artyści, naukowcy i politycy. W Zakopanem ścierała się ze sobą podhalańska tradycja i nowoczesność; górski kurort kusił wyścigami automobilów, narciarstwem, dancingami, wystawami sztuki nowoczesnej. Urokowi stolicy Tatr uległo wielu artystów, m.in. Zofia Stryjeńska, Rafał Malczewski, Witkacy oraz warszawski malarz Antoni Grabarz, którego obraz tutaj prezentujemy. "Góral" stanowi dobry przykład pracy artysty podejmującej podhalańską tematykę. Jest ona charakterystyczna dla twórczości Grabarza z połowy lat 30. XX w., kiedy artysta tworzył przede wszystkim widoki gór i portrety góralskich "typów". Swoje obrazy z powodzeniem wystawiał w stołecznej Zachęcie. "Góral" powstał krótko przed wyjazdem Grabarza do Paryża w 1936 roku. Stylistyka obrazu wykazuje związek ze sztuką najważniejszego warszawskiego artysty tego czasu i mistrza Grabarza - Tadeusza Pruszkowskiego. Obaj, profesor warszawskiej ASP i jego uczeń, zdradzają predylekcję do lekkiego kładzenia farby i operowania świetlistą, impastową plamą.
W latach 1922-1928 studiował pod kierunkiem prof. Tadeusza Pruszkowskiego na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom obronił w roku 1930. Do wybuchu wojny związany z grupą artystyczną "łukaszowców". Brał udział w wystawach okręgowych, objazdowych i ogólnopolskich m.in. w Dorocznym Salonie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 1936 studiował także krótko w Paryżu. W latach 1935-37 był członkiem Komitetu TZSP. Po wojnie osiadł w Bydgoszczy. Jego obrazy ilustrowały prace związanych z życiem rybaków ("cykl barek") i zycie górali. Tworzył również portrety salonowe i pejzaże.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]