Ołówek, papier; 35,2 x 28,6 cm Sygnowany p. śr.: F. Hayder | 7.2.1948
Prezentowana na aukcji praca, pochodzi ze spuścizny po artyście, przechowywanej przez rodzinę. Praca przedstawia Andrzeja Haydera w wieku czterech lat.
Fryderyk Hayder studiował pod kierunkiem J. Mehoffera, X. Dunikowskiego i J. Wojnarowskiego, w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1931 uzyskał stypendium z Funduszu Kultury Narodowej w Warszawie. Pierwsze prace wystawiał w TPSP w Krakowie, a od 1937 w Salonie Zachęty. Uczestniczył także w wielu wystawach krajowych m.in.: Ogólnopolskiej Wystawie "Sztuka-Kwiaty-Wnętrze" w Poznaniu 1937, "Mehoffer i jego uczniowie" w TPSP w Krakowie 1938, "Wystawie Plastyki Polskiej" w Zakopanem 1945, II Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Katowicach 1948, Wystawie "Warszawa w sztuce" w Warszawie 1965, II Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie 1968, Wystawie Ekspresjonizm w sztuce Polskiej we Wrocławiu 1980, i in. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą: w Katowicach, Szczecinie, Bielsku-Białej, Gliwicach, Berlinie, Pradze, Paryżu, Bukareszcie. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Dziś jego prace znajdują się w Muzeum w Gliwicach, Bytomiu, Częstochowie, Majdanku, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w zborach prywatnych. Poza działalnością stricte malarską wykonywał projekty architektury wnętrz cechujące funkcjonalność, przestrzenność i czystość konstrukcji.
Malarz, rysownik, muzealnik. Kształcił się w krakowskiej ASP pod kierunkiem Mehoffera, Dunikowskiego i Wojnarskiego. Do 1935 mieszkał w Krakowie, skąd przeniósł się do Warszawy. W czasie powstania warszawskiego spłonęło mieszkanie artysty wraz z pracownią. Po wojnie związał się z Gliwicami. Przedwojenna twórczość artysty nawiązuje do osiągnięć polskiego koloryzmu, lata powojenne to inspiracje Cezannem i postkubizmem Picassa i Braque`a.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]