Gwasz, papier; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: F. Hayder Na odwrocie nalepka papierowa: ARTYSTA PLASTYK | ERYK HEIDER PORT | ROK 19(?6)1 | TECHNIKA GWASZ | WYMIARY 70 x 50
Fryderyk Heider - malarz, grafik. Studiował w latach 1925-33 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ucząc się malarstwa w pracowni Józefa Mehoffera, rze¼by u Xawerego Dunikowskiego i grafiki u Jana Wojnarskiego. Po studiach (od 1935) zamieszkał w Warszawie. Poza malowaniem zajmował się grafiką użytkową i aranżacją wnętrz. W czasie powstania warszawskiego w pożarze mieszkania spaliła się większość jego prac. Po wojnie, od roku 1945 mieszkał w Gliwicach. Był animatorem życia artystycznego i kulturalnego miasta. Współorganizował powstanie gliwickiego Oddziału ZPAP; brał udział w pracach społecznej Podkomisji Kultury i Sztuki przy Komisji Kultury i Oświaty MRN. Został zatrudniony jako kustosz w muzeum w Gliwicach, któremu przekazał swoje uratowane z powstania szkicowniki. Brał udział przy odzyskiwaniu zbiorów muzealnych. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Malował kompozycje figuralne, krajobrazy, sceny rodzajowe i martwe natury. Poza techniką olejną malował gwaszem, akwarelą, kolorowymi tuszami, uprawiał grafikę i nie rozstawał się ze szkicownikiem. Przed wojną wystawiał swoje prace m.in. w TZSP w Warszawie (1937) i w TPSP w Krakowie (1938). Po wojnie uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich oraz prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych m.in. w CBWA w Katowicach i Szczecinie (1957), w Muzeum Okręgowym w Przemyślu (1984), w BWA w Katowicach (1985) i w warszawskiej Zachęcie (1987). Prezentowany obraz pochodzi z okresu, w którym artysta pod wpływem sztuki kubistów, upraszcza i geometryzuje formy, obwodząc płaszczyzny o płasko położonym kolorze, grubym konturem. Tak podzielone kompozycje, zwłaszcza powstałe w latach 1961-63, zatracają podobieństwo do przedstawianego motywu, zbliżając się do abstrakcji geometrycznej.
Malarz, rysownik, muzealnik. Kształcił się w krakowskiej ASP pod kierunkiem Mehoffera, Dunikowskiego i Wojnarskiego. Do 1935 mieszkał w Krakowie, skąd przeniósł się do Warszawy. W czasie powstania warszawskiego spłonęło mieszkanie artysty wraz z pracownią. Po wojnie związał się z Gliwicami. Przedwojenna twórczość artysty nawiązuje do osiągnięć polskiego koloryzmu, lata powojenne to inspiracje Cezannem i postkubizmem Picassa i Braque`a.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]