Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
BIESZCZAD Antoni | Postać, 1959 r.

Antoni BIESZCZAD (1915 Niedźwiada - 1980 Kraków)

Postać, 1959 r.

brąz, 47 x 10,5 x 12,5 cm
sygnowana z tyłu monogramem wiązanym oraz datowana: '1959'

Jego talent rzeźbiarski ujawnił się w rodzinnej wsi, gdzie jako samouk rzeźbił w drewnie miniatury. Zauważył go wówczas profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - Jerzy Fierich. W roku 1936, dzięki pomocy Fiericha, Antoni Bieszczad został przyjęty do Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (późniejszy Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara), gdzie rozpoczął naukę rzeźby pod kierunkiem Romana Olszowskiego. Lata, w których Bieszczad uczył się w zakopiańskiej szkole, to okres ścierania się ze sobą dwóch tradycji artystycznych, z jednej strony tradycyjnej, uosobionej przez Wojciecha Brzegę, a z drugiej postformistycznej, obecnej w działaniach Romana Olszowskiego. Bez względu na wszelkie oceny, dostrzegalny był wówczas wytrwały proces zdobywania przez rzeźbę coraz większej autonomii. Stałym rysem tych czasów było sięganie do sztuki ludowej Podhala, lecz różnie transponowanej przez sztukę uczoną. Redukcję i geometryzacja form bez wątpienia zdradzają wpływ dynamicznych, formistycznych rzeźb jego nauczyciela.

W roku 1936 rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (późniejszy Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara) pod kierunkiem Romana Olszowskiego. W 1939 r. skończył szkołę i został powołany do służby wojskowej w 16. pułku piechoty w Tarnowie. Po kampanii wrześniowej wrócił do domu rodzinnego, gdzie rozpoczął samodzielną pracę rzeźbiarską. Włączył się w nurt akcji podziemnej w szeregach AK. Po wojnie, od roku 1945 studiował rzeźbę w krakowskiej Akademii Sztuk Plastycznych pod kierunkiem prof. Xawerego Dunikowskiego i doc. Stanisława Popławskiego uczęszczając równolegle (1946/47) do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studia ukończył w 1950 r., dyplom uzyskał w roku 1955. Na stałe związał się z Krakowem. W 1951 roku podjął pracę w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pracował jako plastyk w dziale wystaw objazdowych, jak również przy urządzaniu wystaw czasowych i stałych w galeriach muzeum. Był członkiem muzealnej komisji do spraw oceny i wyceny artystycznej, a po utworzeniu Pracowni Renowacji Rzemiosła Artystycznego, został jej kierownikiem. Równoległym polem działalności Antoniego Bieszczada było środowisko artystyczne Krakowa. Od roku 1954 był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków . Pełnił funkcje rzeczoznawcy Zakładów Artystycznych ARA i PSP, członka Zarządu Sekcji Rzeźby ZPAP, komisarza kilku wystaw okręgowych w Krakowie oraz przez kilka lat komisarza wystawy "Rzeźba Roku". Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych plenerach i wystawach.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BIESZCZAD Antoni
Antoni Bieszczad urodził się w miejscowości Niedźwiada w 1915 roku, zmarł w Krakowie w 1980 roku. Dzięki pomocy profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Jerzego Fiericha w 1936 roku wyjechał do Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem gdzie rozpoczął naukę rzeźby pod kierunkiem Romana Olszowskiego. Szkołę ukończył w 1939 roku. Po wybuchu II wojny świtowej został powołany do 16 pułku piechoty w Tarnowie i walczył w kampanii wrześniowej. Od 1945 roku studiował rzeźbę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego i Stanisława Popławskiego; dyplom obronił w 1955 roku. Na stałe związał się z Krakowem - od 1951 roku pracował w Muzeum Narodowym, czynnie działał też w krakowskim środowisku artystycznym (od 1954 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków).
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]