Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
WRÓBLEWSKI Andrzej | Martwa natura z głowami, 1954

Andrzej WRÓBLEWSKI (1927-1957)

Martwa natura z głowami, 1954

olej, płótno, 52,5 x 63,5
nie sygn.; na rewersie napis: "ANDRZEJ WRÓBLEWSKI / MARTWA NATURA Z GŁOWAMI / KAT 40"; naklejka wystawy monograficznej w Muzeum Narodowym w Poznaniu "W X rocznicę śmierci / kwiecień-maj 1967)

Studia artystyczne odbył w l. 1945-1952 w krakowskiej ASP pod kierunkiem Z. Radnickiego, Z. Pronaszki, H. Rudzkiej-Cybisowej i J. Fedkowicza; w okresie 1945-1948 uczęszczał także na wykłady z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Początkowo zajmował się grafiką i krytyką artystyczną; współpracował z "Głosem Plastyków", "Przeglądem artystycznym" i "Życiem Literackim". Wczesna twórczość malarska Wróblewskiego kształtowała się w sferze oddziaływania estetyki kolorystycznej. Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 r. artysta zaprezentował - prócz obrazów - abstrakcyjne formy przestrzenne. W tymże roku zainicjował utworzenie na macierzystej uczelni Grupy Samokształceniowej, która programowo odcięła się od tradycji kolorystycznej propagując koncepcję sztuki zaangażowanej. Jednocześnie w l. 1947-1948 artysta poszukiwał własnych środków wyrazu tworząc abstrakcyjne kompozycje oparte na figurach geometrycznych; pojawiły się wówczas w jego sztuce także kompozycje na wpół abstrakcyjne, ewokujące surrealistyczną poetykę. W 1949 r. skrystalizował się oryginalny język plastyczny Wróblewskiego, którego pełnym przejawem stała się seria obrazów "Rozstrzelania" poświęcona tragizmowi II wojny światowej. Metaforyczne znaczenie zyskał tu kolor niebieski będący plastycznym ekwiwalentem śmierci, postacie mordowanych uległy brutalnemu pokawałkowaniu, obrazowanie nabrało dramatycznej ekspresji. We wczesnych latach 50. Wróblewski namalował szereg kompozycji odpowiadających normom socrealistycznej doktryny. W okresie 1954-1955 artysta skoncentrował się na osobistej tematyce związanej z macierzyństwem żony i narodzinami syna, Andrzeja. Podjął też tradycyjny motyw martwej natury. W jego obrazach pojawiły się wysmakowane kolorystycznie kwiaty w wazonie, zbrutalizowane w wyrazie, podniszczone buty, butelki na dekoracyjnych tłach, a także atrybuty artystycznej profesji. Obrazem mówiącym o sztuce samej, o procesie tworzenia, o otoczeniu pracowni jest prezentowana "Martwa natura z głowami" z 1954 r. Pobudzeniu refleksji nad warsztatem twórcy służą tu malarskie blejtramy i rzeźby. Bryłę gipsowego i brązowego odlewu wydobywa światłocieniowy modelunek; wyważona, z rozmysłem budowana kompozycja oparta jest na pionowych i ukośnych osiach. Kolorystyczny dwutakt bieli i brązów dopełniają akcenty błękitu i żółcieni. Dzieło repr. jest w katalogu retrospektywnej wystawy artysty urządzonej w 1998 r. w Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta jako zaginione (poz. 133). W 1968 r. było ono własnością żony artysty, Teresy Wróblewskiej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WRÓBLEWSKI Andrzej
Urodził się w 1927 r. w Wilnie, był synem profesora prawa i artystki-grafika. W latach 1945 -1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950 - 54 pełnił funkcje asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach.

W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]