olej, tempera, płótno, 93 x 40,5 cm; niesygn. Reprodukowany i opisany w: Andrzej Wróblewski. Galeria Sztuki Wspołczesnej Zachęta, Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja Instytut Promocji Sztuki, Warszawa 1998, s. 121, poz. 156a
Obraz przedstawia syna artysty Andrzeja urodzonego 10 maja 1954 roku, nazywanego zdrobniale Kitkiem. Wizerunek dziecka został wycięty z większej, zaginionej kompozycji Matka (Matka z praniem) [Patrz: Andrzej Wróblewski... s. 121, poz. 156].
Przyjście na świat dziecka otworzyło nowy etap w twórczości artysty, który zbiegłsię z porzuceniem przez niego doktryny socrealizmu. Zajmuje go w tym czasie sfera życia rodzinnego. Z czułościa i uczuciem sporządza wizerunki synka i żony, którymi wypełnia swoje szkicowniki. Jednocześnie syntetycznie i bez upiększeń odtwarza skromne wnętrza, proste sprzęty domowe, suszące się pieluchy. W ten sam nurt wpisuje się m.in. znany obraz "Matki", malowany w maju 1955 roku i pokazany w Arsenale.
W obrazach poświęconych rodzinie dochodzi do złagodzenia zbrutalizowanego, sugestywnego języka malarskiego. Wróblewski jest wówczas "kameralnie poetycki, w fazie rodzinnego ciepła i rozwijającej się własnej wersji "nowoczesnego realizmu", tj. tego, który działa uogólniającym skrótem i niemal plakatowym kolorem, kładzionym w obrębie mocnych linii konturów figur." [za: Andrzej Kostołowski Andrzej Wróblewski konfrontacje i rozliczenia w: Andrzej Wróblewski..., s. 26].
Ta wielokrotnie wzmiankowana pozycja i jedna z niewielu prac Wróblewskiego wpisujących się w kameralny i osobisty nurt jego twórczości, jest niewątpliwie atrakcją dla kolekcjonerów.
WRÓBLEWSKI Andrzej
Urodził się w 1927 r. w Wilnie, był synem profesora prawa i artystki-grafika. W latach 1945 -1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950 - 54 pełnił funkcje asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach.
W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]