Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
WRÓBLEWSKI Andrzej | [Ryby nr 17]

Andrzej WRÓBLEWSKI (1927-1957)

[Ryby nr 17]

ołówek/papier, 45 x 31,5 cm
szary papier naklejony na bibułę japońską
napisy: p.g.: `17` p.d.: `Andrzej Wróblewski`

POCHODZENIE:
- spadkobiercy artysty
LITERATURA:
- Andrzej Wróblewski nieznany, red. Jan Michalski, Galeria Zderzak, Kraków 1993, s. 132
- Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), redakcja i koncepcja naukowa Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała, Warszawa 2014, wyd. Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz Verlag: rep. nr. 100, s. 110
OPINIE:
praca posiada certyfikat Fundacji Andrzeja Wróblewskiego
OPRAWA:
praca zamontowana w passe-partout i plecy wykonane z bezkwasowej tektury posiadającej atest

We wczesnej twórczości Andrzeja Wróblewskiego - sprzed 1949 roku - uporczywie powraca kilka motywów układających się w spójne, często przenikające się serie. Pojawiają się na przykład: "Same już tylko prostokątne podziały o polach gładkich i pustych, albo pełnych, uwypuklonych obrzeżającym je kolorem. Siatki przestrzenne o różnej gęstości i wypełnieniu. Podziały kwadratowe z wpisanymi kołami pustymi albo zamalowanymi. Same koła, niektóre płaskie, inne półplastyczne, różnie zabarwione. Kule o błyszczących mozaikowych powierzchniach. Spirale i słońca w koronach kolorowych płomieni" (Mieczysław Porębski, Przedmowa, [w:] Andrzej Wróblewski. Wystawa pośmiertna, kat. wystawy, Pałac Sztuki, Kraków 1958, s. 6) Do tej grupy wczesnych prac należą także liczne w ouvre artysty przedstawienia ryb. Motyw ten, obok skrzypiec, występuje we wspomnianych, wczesnych gwaszach i akwarelach, aż po ostatnie prace wykonane w technice monotypii. Pojawiają się ryby gładkie i opływowe, ryby wrzecionowate, których wąskie, wydłużone tułowia, albo pokryte romboidalnymi quasi - łuskami, albo drobnymi kawałkami wielobarwnej układanki, przypominającej fascynujące obrazki widziane przez szkiełko kalejdoskopu. Ich grzbiety wyglądają jak opalizujące ciała niebieskie. Takie same układy artysta powtarzał wypełniając wnętrza planet i gwiazd, które niespokojnie krążą w przestworzach kosmosu. Ryby sprowadzone do schematycznie zarysowanego kształtu, wypełnionego jednolitą plamą czerwonego lub niebieskiego koloru czy też ryby przywodzące na myśl ilustracje z książki dla dzieci pojawiają się w onirycznej scenerii zatopionych miast.
Wizerunki ryb mają także głębokie znaczenie symboliczne. Zwierzęta związane z żywiołem wody były łączone w kulturze pogańskiej z narodzinami i nieśmiertelnością, a i chrześcijaństwo od swego zarania posługiwało się znakiem ryby. Pojawiały się przede wszystkim w kulcie bóstw miłości i płodności, można je odczytywać jako symbol życia. W intrygujący sposób przedstawienia ryb Jan Michalski łączy m.in. z mitem orfickim: "W sztuce Wróblewskiego mit Orfeusza wraca z wielką siłą. Można powiedzieć, że kształtuje ją w jej najbardziej istotnym, eschatologicznym wymiarze. Poszczególne składniki mitu rozciągają się od przedstawień ryb do czaszek, czyli od wczesnych prac z 1948 roku do ostatnich z 1957." (Jan Michalski, Chłopiec na żółtym tle, Kraków 2010, s. 9) Jan Michalski widzi w nich także jedne z pierwszych, dojrzałych prac: "Przedstawienia ryb, wód płynących i potopu są początkiem jego dojrzałej artystycznie twórczości. Ryby Wróblewskiego są różnych gatunków, występują pojedynczo lub w ławicach. Ich przedstawienia mają konotacje historyczne, symboliczne, archetypiczne." (Jan Michalski, Chłopiec na żółtym tle, Kraków 2010, s. 55).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WRÓBLEWSKI Andrzej
Urodził się w 1927 r. w Wilnie, był synem profesora prawa i artystki-grafika. W latach 1945 -1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950 - 54 pełnił funkcje asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach.

W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
[email protected]
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.


Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]