Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GRABOWSKI Andrzej (Jędrzej) | PORTRET JÓZEFY KUCZYŃSKIEJ, 1864 r.

Andrzej (Jędrzej) GRABOWSKI (1833 - 1886)

PORTRET JÓZEFY KUCZYŃSKIEJ, 1864 r.

Olej na kartonie; 36 x 27 cm (w świetle passe-partout)
Sygn. p.d.: JGrabowski
[artysta sygnował swoje obrazy zarówno A.Grabowski jak
i J.Grabowski lub J.B.Grabowski; używał także monogramu:
A.G. lub JBG (monogram wiązany)]

Andrzej Grabowski studiował w latach 1849-55 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. K. Stattlera, W. Łuszczkiewicza i A. Płonczyńskiego. Dzięki pomocy finansowej W. Tarnowskiego w roku 1860 wyjechał na trzy lata do Wiednia. Przez jeden semestr uczęszczał do tamtejszej Akademii, gdzie uczył się pod kierunkiem K. Wurzingera. Utrzymywał w Wiedniu przyjazne stosunki z malarzami polskimi: A. Kotsisem, W. Leopolskim, J. Matejką i A. Grottgerem. Po upadku powstania styczniowego, w którym krótko brał udział, wyjechał w podróż do Pragi i Wiednia. Powrócił w 1864 do Krakowa, skąd wyjeżdżał do licznych dworów galicyjskich wykonując portrety na zamówienie. W roku 1866 osiadł na stałe we Lwowie. Wyjeżdżał w podróże do Włoch w 1868, 1877 i 1885/86.
Malował przede wszystkim portrety umiejętnie oddając podobieństwo i psychikę osób portretowanych. Zyskał dzięki nim niemałe uznanie i powodzenie materialne. W roku 1873 otrzymał nagrodę za portrety na Wystawie Światowej w Wiedniu. Ponadto we wcześniejszym, krakowskim, okresie twórczości malował pejzaże z widokami ruin i zamków, a także sceny rodzajowe.
Przyjaźnił się z rodziną Kuczyńskich, znaną w Krakowie dzięki Stefanowi Kuczyńskiemu - profesorowi matematyki i fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz jego sześciu pięknym córkom. Bywali u nich zwłaszcza młodzi artyści (m. in.: Grottger, Juliusz Kossak), literaci, politycy, naukowcy, działacze społeczni.
Prezentowany obraz ukazuje podobiznę Józefy Kuczyńskiej. Jest to specyficzny portret wykonany, wg Mariana Minicha - autora monografii Andrzeja Grabowskiego, przez dwóch artystów - przyjaciół: Artura Grottgera, który rozpoczął pracę nadając jej charakterystyczny rys oraz Andrzeja Grabowskiego, który zajął się opracowaniem malarskim [Marian Minich, Andrzej Grabowski 1833-1886. Jego życie i twórczość, Wrocław 1957, s. 175].
Obraz jest reprodukowany w ww. pracy - nr il. 45.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GRABOWSKI Andrzej (Jędrzej)

Malarz, brat rysownika Wojciecha. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera, m.in. razem z Janem Matejką i Arturem Grottgerem, z którym połączyła go bliska przyjaźń. W latach 1860-1863 przebywał w Wiedniu, gdzie przez jeden semestr kształcił się w Akademii u profesora Karla Wurzingera. Uczestnik powstania styczniowego, po jego upadku wyjechał za granicę, był w Pradze i Monachium. Rok 1864 spędził w Krakowie, od 1866 stale mieszkał we Lwowie, skąd jeszcze kilkakrotnie wyjeżdżał do Włoch. Brał udział w licznych wystawach, m.in. w roku 1873 otrzymał srebrny medal na wystawie w Wiedniu, a w 1876 złoty medal na wystawie w Filadelfii. We wcześniejszym okresie malował pejzaże i sceny rodzajowe, później - od czasów wiedeńskich - zajął się przede wszystkim portretem i w tej dziedzinie doszedł do znakomitych osiągnięć. Jego portrety - zwłaszcza autoportrety i wizerunki męskie - wyróżniają się ekspresją i pogłębioną charakterystyką modela.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]