Z cyklu "Obrazy sferyczne" olej/płótno, 60 x 80 cm sygnowany i datowany p.d.: `2003 Fogtt` opisany na odwrociu: `Z cyklu | obrazy sferyczne | Las | A. Fogtt | 2003`
POCHODZENIE: - Dom Aukcyjny Agra-Art, 13.04.2003 - kolekcja instytucjonalna, Warszawa
LITERATURA: - Andrzej Fogtt, Warszawa 2011, s. 150 (il.)
"(...) W sztuce XX i XXI wieku mało jest prób krytycznych poznawczego widzenia natury. W sztuce polskiej znajduję je w malarstwie Władysława Strzemińskiego - szczególnie w jego pracach solarystycznych (...). Andrzej Fogtt w swoim malarstwie temu właśnie problemowi poświęcił najwięcej uwagi. Przez lat kilkadziesiąt studiował naturę odrzucając artystyczne i medialne schematy zniewalające widzenie i analizował wolne od nich, własne postrzeganie świata. Dzięki konsekwencji i pasji poznawczej odkrywa nie tylko sens porządku natury, ale również własny typ narzędzi, które służą mu do poznawania świata. Swoim malarstwem potwierdza to, co Maurice Merleau-Ponty kiedyś powiedział: `...świat postrzegany przez człowieka jest tej natury, iż dzięki pewnemu uporządkowaniu elementów pozwala nam wywołać nie tylko znaki odruchowych intencji, ale również naszego stosunku do bytu`. Obrazy Fogtta odkrywają przede wszystkim energię, z jaką natura oddziałuje na nas. Odbieramy ją przez pryzmat dynamicznych cząstek tworzących uchwytną dla naszego postrzegania istotę natury, dynamikę sił żywiołów natury. W czystym postrzeganiu ta właściwość natury narzuca nam się nade wszystko. Fogtt sam wyposażony przez naturę w zasoby energii, ma szczególny dar odbioru tej istotnej dla przyrody właściwości. Energii natury, stanowiącej nasze otoczenie, decydującej o naszej sytuacji egzystencjalnej. To właśnie określa styl jego malarstwa. Styl, który odróżnia jego malarstwo. Styl, który wyróżnia jego malarstwo w sztuce polskiej przełomu XX i XXI wieku. Doświadczenie tej twórczości wolnej od cudzych schematów, osobistej i właśnie dlatego wolnej - zyskiwać będzie na doniosłości". Krzysztof Kostyrko, Malarstwo Andrzej Fogtta, [w:] Andrzej Fogtt, Warszawa 2011, s. 217
FOGTT Andrzej
Urodził się w 1950 w Poznaniu. W 1974 ukończył poznańską PWSSP, na której studiował w pracowniach Z. Kępińskiego i M. Abakanowicz. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i tkaniną. Na początku swej działalności artystycznej, jego sztukę zaliczano do tzw. "nowej figuracji", później jednak artysta zaproponował własny język malarski. Jego obrazy pokryte są ekspresyjnymi kolorowymi plamkami i tworzą złudzenie przestrzeni trójwymiarowej. W późniejszych pracach artysty pojawiła się jednostka ludzka. Andrzej Fogtt używa specjalnej - zmieszanej z pyłem magnetycznym - farby, która położona na obrazie daje wrażenie wibrującej w przestrzeni materii - cykl prac pt. "Przestrzeń energetyczna". W 1984 r zdobył Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Wspolczesnego w Szczecinie, w tym samym roku reprezentował polską sztukę na Biennale w Wenecji. W 1989 stworzył projekt "Wieży Jedności Europejskiej", mającej być światowym centrum organizacji zajmujących się pomocą humanitarną i "Bramy wiata" Dla Chin w 2000 r. Szklana "Wieża", której pierwszy model powstał w 1992, ma również pomieścić sale koncertowe, teatralne, galerie. A. Fogtt zaplanował jej lokalizacje nad brzegiem Wisły w Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Pradze, Muzeum Sztuki w Łodzi, licznych galeriach i zbiorach prywatnych.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]