ołówek, gwasz, akwarela na tekturze, 13 x 19,5 cm, sygnowany u dołu "A.Karpiński"
Obrazek pochodzi zapewne z pierwszego dziesięciolecia XX w. Wówczas to młody Karpiński, idąc w ślady innych młodopolskich artystów, zainteresował się folklorem i życiem ludu wiejskiego. Wyprawiał się pod Kraków, m.in. do Bronowic, gdzie szkicował i malował pejzaże, studia portretowe i sceny rodzajowe. Wtedy powstały m.in. takie prace jak obraz olejny Pielgrzymi (Na odpust) z 1907 r. (wł. prywatna), Na odpuście z 1909 r. (wł. prywatna) oraz znane z reprodukcji w tygodniku "Świat" (nr 6, 1910 r.) U studni i Żniwo. W późniejszych latach artysta utrwalał sceny miejskie, nie licząc innych dobrze znanych tematów jego prac, jak portret czy martwa natura.
KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]