olej na płótnie, 50,5 x 70 cm, sygnowany l.d. "A. Karpiński"
Martwe natury zaczął malować od około 1920 r. Były to głównie kompozycje z kwiatami - najbardziej znane i najliczniejsze. Często uzupełniały je inne elementy, np. porcelana. Prace te to często bardzo dobre malarstwo salonowe o dużych walorach dekoracyjnych. Artysta stosował technikę olejną i pastelową, uzyskując charakterystyczny efekt jakby rozmycia, zamglenia i miękkości. Z kwiatów najczęściej malował róże. Uwieczniał je na swoich obrazach w różnych stadiach, gdy częściowo miały jeszcze pąki, były rozwinięte oraz gdy zaczynały się pochylać i gubić płatki. Wiosną kupował róże co parę dni, malował je i wykonywał ich studia z wielką pasją.
KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]