Pastel, papier naklejony na tekturę; 50 x 43 cm Sygnowany l. d.: a. karpiński Na odwrocie p. g. owalna pieczęć: MAGAZYN [PRZYBORÓW MALARSKICH] | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, UL. BASZTOWA 14
Malarstwo portretowe stanowi najobszerniejszą i zarazem najciekawszą część artystycznego dorobku Karpińskiego. Interesowała go głównie kobieta - jej twarz, sylwetka, ale także strój, biżuteria. Z grona współczesnych mu portrecistów wyróżniała go umiejętność wychwycenia i zaakcentowania w kobiecej fizjonomii tego, co najpiękniejsze. Stworzył typ portretu, w którym modelka "pozuje przeważnie do połowy, pięknie ubrana. Wszystko jedno, czy to jest modelka czy tzw. dama z towarzystwa, bo tkwi w Karpińskim, nawet wtedy, kiedy maluje osoby z towarzystwa, jakaś chęć, świadomie czy podświadomie, do odkrywania, domyślania się w kobiecie, więcej kokieterii niż duszy, więcej ukrytej namiętności, niż spokoju." (cyt. za M. Bartoszek, Alfons Karpiński 1875-1961, Wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i Muzeum Regionalnym w Stalowej, Woli, 2001-2002, Sandomierz 2001, s. 23.
KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]