Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
KARPIŃSKI Alfons | Pielgrzymi, 1907

Alfons KARPIŃSKI (1875 - 1961)

Pielgrzymi, 1907

Olej, płótno; wym.: 44 x 62 cm;
sygn. p.d.: A. Karpiński.

Interesująca, utrzymana jeszcze w konwencji realizmu scena rodzajowa, nasycona modernistyczną symboliką. Alfons Karpiński, zafascynowany folklorem i religijnością Małopolski i Podkarpacia, ok. 1907 roku stworzył kilka kompozycji ukazujących prowincjonalne odpusty oraz pielgrzymujących po błotnistych, wielskich drogach pątników. Porą z oczywistych względów ulubioną przez podróżujących wiernych były zwłaszcza miesiące letnie - czerwiec, lipiec i sierpień. Jednakże także jesienne błota i słoty nie przeszkadzały pielgrzymom w zdążaniu na uroczyste obchody świąt maryjnych czy patronackich m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej i Suchej (Narodzenia NMP, 8.09), Klikuszowej i Porębie (MB Różańcowej, 7.10) czy Mszanie Dolnej (św. Michała Archanioła, 29.09). Artysta ukazał pątników tyłem, z niskiej perspektywy uczestnika pielgrzymki, sugerując tym samym realizm i niemal reporterski cha-rakter malarskiej notatki. Dzieło, zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym doskonale wpisuje się w stylistykę zafascynowanego folklorem polskiej wsi symbolizmu. Pomimo pozorów swobodnego charakteru malarskiego szkicu, obraz zachwyca konsekwentną, uciekającą w głąb perspektywą oraz przemyślanym rozkładem akcentów barwnych - brązy i ugry jesiennej scenerii współgrają z chłodnymi plamami szarości i błękitów. Monotonii kolorystycznej zapobiegają jednak żywe akcenty karminu i głębokiego różu, obecne także na innych płótnach artysty z tego czasu. Aby zdążyć do oddalonego o wiele kilometrów sanktuarium, objuczeni tobołkami pielgrzymi znaleźli się na drodze już wczesnym świtem, co sugeruje szeroki, niemal śnieżnobiały pas jutrzenki na niebie. Na jego tle odcinają się postaci piechurów, co stanowi nie tylko kompozycyjnie udany zabieg, ale także symboliczne przesłanie o szczytnym celu podjętych trudów. Obraz, analogiczny do oferowanej na aukcji pracy, choć nieco większy, prezentowało na czasowej ekpozycji Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (marzec-maj 2015). W Słowniku Artystów Polskich czytamy: "W pierwszym okresie swej twórczości K. malował sceny rodzajowe z okolic Bronowic (Pielgrzymi, ol.)".
Lit.: SAP, III, s. 370.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]