Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
KARPIŃSKI Alfons | NIEBIESKIE CYNERARIE

Alfons KARPIŃSKI (1875 - 1961)

NIEBIESKIE CYNERARIE

Olej, tektura; 50 x 69,5 cm
Sygnowany czarnym olejem na 2/3 wysokości po prawej: A. Karpiński
Na odwrocie dwie pieczątki: A. KARPIŃSKI |
KRAKÓW UL. FLORIAŃSKA 19
oraz sygnatura ołówkiem: Mal A. Karpiński

Alfons Karpiński rozpoczął naukę malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego (1891-99). W roku 1903 zapisał się na kurs do pracowni A. Ažbégo w Monachium. Naukę kontynuował w latach 1904-07 w Meisterschule u K. Pochwalskiego w Wiedniu. Wiosną 1907 wyjechał do Paryża, gdzie dokształcał się w Académie de la Grande-Chaumiére. Po powrocie do Krakowa prezentował swoje prace na wystawach, otrzymując dobre opinie krytyki oraz powodzenie publiczności. W 1922, już jako ceniony artysta, uczestniczył w zajęciach w Académie Colarossi w Paryżu. Po powrocie zamieszkał na stałe w Krakowie. Stąd podróżował do Włoch, Paryża, Londynu. W czasie I wojny światowej służył w wojsku austriackim. Uczestniczył regularnie w wystawach w kraju i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych). Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", oraz do wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-27 był wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Malował bardzo dużo, początkowo sceny rodzajowe, widoki miejskie i portrety kobiece, które przyniosły mu dużą popularność. W latach 20-tych wraz ze wzrostem popytu na malarstwo dekoracyjne, wyspecjalizował się w eleganckich kadrach mieszczańskich salonów. W kompozycjach tych różnicował pole kadru. Najczęściej skupiał się na pojedynczym motywie w postaci ulubionego bukietu kwiatów. Wieloletnie studia nad naturą kwiatów pozwoliły artyście osiągnąć w tej dziedzinie niewątpliwe mistrzostwo techniczne. Najciekawsze są wersje wieloelementowe, które pozwalają wykazać niezwykłą wprawę artysty w ukazaniu odmienności faktury poszczególnych przedmiotów oraz wysmakowaną kolorystykę (błyszczące powierzchnie meblowych blatów, połysk porcelany, harmonię drewnianych ram). Te z pozoru drobiazgi wzmacniają elegancję i walory dekoracyjne obrazów. Najmocniejszą stroną ich warstwy stylistycznej jest kolorystyka. Malarz lubuje się w stonowanych tonacjach, zestawieniach pasteli, z których czasem jedna barwa wybija się silniejszym walorem i dominuje w obrazie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]