olej na tekturze, 35 x 49 cm, sygnowany l.d. "A. Karpiński", na odwrocie (na tekturze) dwie pieczątki "OBRAZY ORYGINALNE MALARZY POLSKICH MAKSYMILJAN RöBNER KRAKÓW, RYNEK GL 11." i odręczny nr "2715"
Martwe natury Karpiński zaczął malować w późniejszym okresie swojej twórczości, tj. od około 1920 r. Z początku tworzył je dla siebie, ale wkrótce okazało się, że jest na nie duże zapotrzebowanie. Również dzisiaj cieszą się one dużą popularnością. Nic dziwnego, jest to bardzo dobre malarstwo dekoracyjne. Były to kompozycje głównie z kwiatami, ale także z owocami. Często uzupełniały je, lub występowały jako samodzielne martwe natury, inne elementy, np. porcelana, figurki, rzeźba lub zegar. Artysta stosował technikę olejną i pastelową, uzyskując charakterystyczny efekt rozmycia, zamglenia i miękkości. Umiał nadawać pastelowy koloryt pracom malowanym w technice olejnej. Jako podłoże stosował charakterystyczne poziome, podłużne tektury. Pokazane na naszym obrazie różnokolorowe winogrona i jabłka cechuje niezwykła soczystość i żywość.
KARPIŃSKI Alfons
W LATACH 1891-1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz Azbego w Monachium (1903 r.). W latach 1904-1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego , w Paryżu w Academie Willi (1908 r.-1912 r.) oraz w 1922r. w Academie Collarossi. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów kobiet. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie, wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-1927 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwa natura z motywem kwiatowym.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]