Aleksandra Chaberek ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1996 roku w pracowni malarstwa Stefana Gierowskiego i aneks w pracowni tkaniny profesora Sadleya. W 2001 pokazała swój obraz - instalację "Pokój oczyszczeń", za który otrzymała nominację do paszportów polityki. Tak pisał o nim Krzysztof Stanisławski w Art&Bussines: "Największą rewelacją festiwalu była wystawa pt. ‘Pokój Oczyszczeń’ młodej warszawskiej artystki Oli Chaberek, zaprezentowana w parku miejskim w... kontenerze. Ciasne wnętrze, wyciemnionych czarnymi kotarami w korytarzu, otrzymywało się świecę, trochę jak nagrobny lampion i rozpoczynało wędrówkę po katakumbach zapełnionymi ludzkimi sylwetkami. Po wejściu z początku nie widać nic, tylko czerń, później, stopniowo oczy rozróżniają w słabym świetle ciąg postaci podążających od lewej strony do środka kompozycji. Po chwili orientujemy się, że całe ściany wnętrza są zamalowane, że stoimy w tłumie czarno-białych postaci, tłumie kroczącym w milczeniu ku centralnemu obrazowi. Postacie z prawej strony również podążają w tym kierunku. Zamysł kompozycyjny bliski obrazom renesansowym przedstawiającym sąd ostateczny, ale i ostatnią wieczerzę. Młoda artystka świadomie wykorzystuje poetykę renesansowych fresków do konstruowania współczesnej instalacji bliższej jednak objazdowej teatrzykowi cieni, niż dostojności bazyliki. Chaberek znana dotąd z wesołych, bardzo kolorowych martwych natur, cieszących się dużym powodzeniem wśród publiczności dwóch komercyjnych galerii: Art i Karowa, poświęciła ostatni rok na rysowanie i malowanie monumentalnego obrazu czarno-białego, który wykorzystany w starannie wyreżyserowanej instalacji stanowi jedna z najciekawszych propozycji malarskich ostatnich lat".
W latach 2007-10 żyła i tworzyła w Berlinie. Tam współpracowała z galerią Janine Bean Gallery. Jej prace wystawiane były również na prestiżowych targach sztuki w Berlinie i Kolonii. Obrazy Chaberek znalazły się w kolekcjach we Francji, Holandii i Niemczech. W 2010 roku artystka wróciła do Polski. Żyje i tworzy w Warszawie.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
CHABEREK Aleksandra
Absolwentka ASP w Warszawie (pracownia malarstwa prof. Stefana Gierowskiego). Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentowała w Londynie w Greek Street Gallery (1994 r.). W tym samym roku wzięła też udział w projekcie "Wydarzenie artystyczne" w dawnych Zakładach Norblina w Warszawie, będącym pokazem teatralnym z muzyką perkusyjną na żywo i rewią mody, której była autorką i reżyserką. Wybierała niekonwencjonalne miejsca do prezentacji swoich prac: warszawską Galerię Muza (2000), Galerię Między Nami (2001). W tamtym okresie malowała jeszcze obrazy na wpół abstrakcyjne, ale już z obecną nagą postacią kobiecą na tle, jak sama mówi: "chóru ludzi". Brała również udział w kilku wystawach zbiorowych: Przebudzenie, Galeria Pałac, Warszawa 1998 r., Sacrum dzisiaj, Galeria Sztuki Współczesnej, Kielce 2000, Świeżo malowane, Galeria Karowa, Warszawa 2002. Po tych pokazach, zwłaszcza mających miejsce w modnych i opiniotwórczych miejscach, Chaberek zaistniała w warszawskim środowisku artystycznym jako malarka, choć właściwy przełom nastąpił w 2002 r. dzięki projektowi "Pokój oczyszczeń" prezentowanego podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Za tą pracę w 2003 r. Aleksandra Chaberek otrzymała nominację do Paszportu Polityki. Artystka zakwalifikowała się do finałowej setki w konkursie Obraz Roku 2003. Wzięła też udział w wystawach: Sztuka i biznes na wspólnej drodze, W Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa 2003. W 2004 r. uczestniczyła w dwóch dużych projektach: Warszawa w Wilnie - Wilno w Warszawie i Warszawa w Kijowie (listopad), prezentujących publiczności naszych wschodnich sąsiadów szeroką panoramę najważniejszych polskich artystów współczesnych. Ostatnie wystawy Aleksandry Chaberek miały miejsce w Galerii Karowa w Warszawie (kwiecień 2005) i Galerii Nizio (wrzesień 2005).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]