Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ORŁOWSKI Aleksander | Jeździec wschodni

Aleksander ORŁOWSKI (1777 Warszawa - 1832 Petersburg)

Jeździec wschodni

olej/płótno dublowane, 67 x 54,5 cm

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Agra Art, 11.10.1992, poz. 39
- kolekcja prywatna, Polska

Prezentowany obraz pochodzi z petersburskiego, trwającego niemal trzydzieści lat, okresu twórczości artysty. Ustalenie chronologii powstałych w Rosji prac, a co za tym idzie umiejscowienie wśród nich "Wschodniego jeźdźca" jest niestety trudne. Artysta bowiem rzadko datował dzieła, a litografie na podstawie swoich obrazów wykonywał często po kilku latach od ich powstania. Dlatego w przypadku "Wschodniego jeźdźca" pomocą służyć może nie tyle porównanie stylistyczne, ile zestawienie obrazu z kontekstem kulturowym, w którym powstał. Wiadomo bowiem, ze tematyka orientalna nie była w carskiej Rosji jedynie kwestią fantazji artystów poszukujących barwnych perskich kostiumów, ale przede wszystkim odpowiedzią na rzeczywisty najazd wschodnich jeźdźców na Petersburg. W 1806 roku, w związku z kampanią Napoleona, ogłoszono w Rosji werbunek koczowników do armii. W Petersburgu i Moskwie zjawiły się w tym okresie barwne grupy Kozaków, Baszkirów, Kirgizów, Kałmuków, a nawet Mongołów. To w tym okresie stali się oni prawdopodobnie tematem malarstwa Orłowskiego. Wiadomo, że w 1809 roku artysta przedstawił petersburskiej Akademii obraz o tematyce Kozackiej ("Odpoczynek Kozaków uralskich", obecnie w Państwowym Muzeum Rosyjskim w Petersburgu). Do przedstawień orientalnych jeźdźców Orłowski wrócił w 1819, pracując nad ilustracjami do dzieła Gasparda Drouville'a: "Voyage en Perse pendant les annees 1812 et 1813". Równocześnie musiał w tym okresie wykonywać kompozycje olejne (kilka z nich jest dziś w polskich muzeach: w Warszawie, Krakowie, Łodzi). Fascynacja typami Czerkiesów, Gruzinów widoczna jest nie tylko w pracach artysty, lecz także w jego stylu życia, wiadomo bowiem, że nosił niekiedy orientalne kostiumy (niebędące wcale szlacheckim żupanem) i trzymał w swojej pracowni perskie szable, zakupione już po przeniesieniu się do Rosji. Wspomnieć można wreszcie, że Orłowski utrzymywał serdeczne relacje z kilkoma literatami podejmującymi w swoich utworach tematykę orientalną, m.in. z Puszkinem i Mickiewiczem (autorem wydanych w 1826 roku "Sonetów Krymskich").

Urodził się w 1777 roku w Warszawie, zmarł w 1832 roku w Petersburgu. Rysunku i malarstwa uczył się w warszawskiej pracowni Jana Piotra Norblina. Ponadto był uczniem Marcello Bacciarellego w "malarni" na Zamku. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, jego prace stanowią ważną dokumentację tego wydarzenia. W późniejszych latach był nadwornym rysownikem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz "Biwak kozaków" uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1819 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie. Jako pierwszy w Rosji zaczął uprawiać litografię. Malował pastelami i olejno. Tematy jego dzieł są różnorodne: sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi, orientalne typy Czerkiesów i Kirgizów, karykatury, portrety, heroizowane pejzaże - wszystkie dotyczą rzeczy dziejących się współcześnie. W pracach można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ORŁOWSKI Aleksander

Rysunku i malarstwa uczył się w warszawskiej pracowni J.P. Norblina. Ponadto był uczniem M. Bacciarellego w "malarni" na Zamku. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, jego prace stanowią ważną dokumentację tego wydarzenia. W późniejszych latach był nadwornym rysownikem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz "Biwak kozaków" uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1819 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie. Jako pierwszy w Rosji zaczął uprawiać litografię. Malował pastelami i olejno. Tematy jego dzieł są różnorodne: sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi, orientalne typy Czerkiesów i Kirgizów, karykatury, portrety, heroizowane pejzaże - wszystkie dotyczą rzeczy dziejących się współcześnie. W pracach można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]