Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ORŁOWSKI Aleksander | Jeździec polski

Aleksander ORŁOWSKI (1777 Warszawa - 1832 Petersburg)

Jeździec polski

pastel, 51,5 x 39 (w świetle passe-partout)
u dołu po prawej zawarta sygnatura (wiązany monogram AO) i data

Bardzo zbliżony kompozycyjnie do tzw. "Polskiego jeźdźca", olejnego obrazu z 1809 r. w moskiewskiej Galerii Tretjakowskiej (repr. m.in.: E. N. Acarkina, Aleksander Osipowicz Orłowskij, Moskwa 1968 s. 58 il. 37). Nieco inny, niż w moskiewskim obrazie, układ kolorystyczny: całość w jednolotym, błękitnym tonie z ak-centem płomiennej czerwieni w geometrycznym centrum (kubrak jeźdźca).
"Nasz malarz Orłowski"; który według Telimeny "miał gust soplicowski" urodził się w Warszawie i tu uczył u J. P. Norblina, brał udział w Insurekcji Kościuszkowskiej, popisywał się zdolnościami rysunkowymi w sa-lonach u ks. Józefa. Od 1802 r. stale przebywał w Petersburgu, malując, rysując i litografując. Wybitny przedstawiciel romantyzmu w sztuce polskiej i rosyjskiej.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ORŁOWSKI Aleksander

Rysunku i malarstwa uczył się w warszawskiej pracowni J.P. Norblina. Ponadto był uczniem M. Bacciarellego w "malarni" na Zamku. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, jego prace stanowią ważną dokumentację tego wydarzenia. W późniejszych latach był nadwornym rysownikem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz "Biwak kozaków" uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1819 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie. Jako pierwszy w Rosji zaczął uprawiać litografię. Malował pastelami i olejno. Tematy jego dzieł są różnorodne: sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi, orientalne typy Czerkiesów i Kirgizów, karykatury, portrety, heroizowane pejzaże - wszystkie dotyczą rzeczy dziejących się współcześnie. W pracach można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]