Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GRYGLEWSKI Aleksander | RATUSZ W WIŚNICZU, 1870

Aleksander GRYGLEWSKI (1833-1879)

RATUSZ W WIŚNICZU, 1870

Akwarela na szkicu ołówkowym, papier;
19 x 22,7 cm
Sygnowany p.d.: Wiśnicz d. 25 5 870 AG (monogram wiązany)

Malarz. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1852-57) u profesorów A. Płonczyńskiego, L. Dembowskiego, W. Łuszczkiewicza, W. K. Stattlera. Podczas studiów obrał specjalizację malarza wnętrz i architektury, szczególną uwagę poświęcając nauce perspektywy. Wielokrotnie pracował z Matejką (wykreślał perspektywę w jego obrazach, np. Kazanie Skargi, Kopernik; Matejko zaś malował sztafaż w jego obrazach). Od roku 1860 pracował nad dziełem życia - cyklem obrazów, przedstawiających widoki oraz wnętrza najcenniejszych zabytków architektury polskiej. Były to głównie budowle Krakowa, a także Warszawy. W roku 1871 wyjeżdżał też do Lwowa, Podhorców i Oleska. Z tej podróży przywiózł wiele obrazów oraz szkiców. W roku 1877 objął w Szkole Sztuk Pięknych katedrę perspektywy. Gryglewski całe życie borykał się z problemami materialnymi, z czym związana była jego tragiczna śmierć. Podczas pobytu w Gdańsku, gdzie malował wnętrza ratusza, popełnił samobójstwo. Pochowany jest na tamtejszym cmentarzu św. Mikołaja. O jego twórczości pisze A. Melbechowska-Luty w Słowniku Artystów Polskich: "Popularność i uznanie zyskał przede wszystkim jako biegły perspektywista, malarz wedut, wnętrz pałacowych i kościelnych. Współczesna krytyka widziała w nim pierwszego malarza tego gatunku po M. Zalewskim, a klientami jego byli m.in. Potoccy, Sapiehowie, Sołtanowie, Kronenbergowie (?). ".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GRYGLEWSKI Aleksander
Gryglewski - adept krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych - był malarzem architektury nawiązującym zarówno do tradycji malarstwa wedutowego jak i romantycznej idei utrwalania narodowych pamiątek. Malował widoki miast, wnętrza kościołów i pałaców. Jego obrazy malowane z nienagannie wykreśloną perspektywą i dbałością o szczegóły mają dziś dodatkowo wagę dokumentu, zwłaszcza gdy przedstawiają budowle nie istniejące dziś w dawnym kształcie (np. wnętrza zamku w Podhorcach). Artysta, zaprzyjaźniony z Janem Matejką, współpracował z nim przy wykreślaniu perspektywy do Kazania Skargi i Kopernika, z kolei Matejko niejednokrotnie domalowywał sztafaż w obrazach Gryglewskiego. Od 1877 r. do śmierci prowadził katedrę perspektywy w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Nękany kłopotami rodzinnymi i finansowymi, w przypływie depresji popełnił samobójstwo.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]