Porcelana, malatura podszkliwna; wys. 20,5 cm Sygnowane: Rosenthal | SELB-BAVARIA | wycisk w masie K. 190 | 3 | A. Caasman Figura reprodukowana (w:) Dieter Struss, Rosenthal. Service, Figuren, Zier und Kunstobjekte, Battenberg, Augsburg 1995, s. 48.
Albert Caasman - znany niemiecki rze¼biarz, przedstawiciel Secesji. W latach pó¼niejszych także projektant wnętrz utrzymanych w stylistyce Bauhausu. Dekorował również budynki użyteczności publicznej np. Krematorium czy Stalownię w Brandenburgu. Od roku 1905/06 uczęszczał do klasy rze¼by w berlińskiej Kunstgewerbeschule. W 1909 urządził w Berlinie własne atelier niedaleko ZOO. Jako projektant i modeler współpracował z wytwórnią Philipa Rosenthala w Selb (1912-1923), a także z Królewską Pruską Manufakturą Porcelany w Berlinie (KPM). Zajmował się drobną plastyką w brązie, srebrze i drewnie. Jego rze¼by wystawiane były na wielkich berlińskich wystawach sztuki w Szklanym Pałacu na Dworcu Lehrter (Tiergarten) w roku 1913 i 1921. Od roku 1919 mieszkał i tworzył w Brandenburgu nad Hawelą, gdzie znajdowała się fabryka figurek z lineolu Oskara Wiederholza, dla której projektował modele m in. Indian, rycerzy, żołnierzyków oraz zwierząt - mieszkańców berlińskiego ZOO. Był także wykładowcą w szkole rysunkowej Wredowa w Brandenburgu. W latach 1951-60 należał do Związku Artystów Niemieckich i uczestniczył w regionalnych wystawach. Podczas ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Rosenthala zaprojektował około 40 figur fanów, dzieci, puttów ze zwierzętami oraz grup zwierząt, a w trakcie I wojny światowej także żołnierzy. Bachantki są uważane za jego najlepsze dzieło powstałe dla wytwórni Rosenthala utrzymane w nurcie lirycznego secesyjnego klasycyzmu.
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]